Bağlantıda kalın

Genel

13. Uluslararası Ankara Öykü Günleri

Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi bu yıl Chavez anısına, 01-05 Mayıs 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan 13. Uluslararası Öykü Günleri’ne ev sahipliği yapacak.

Etkinliğe Venezuela, Rusya, Suriye ve İtalya gibi birçok farklı ülkeden yazarlar katılıyor. Pınar Kür bu seneki Onur Ödülü’nün sahibi olacak. Elçin Temel’in sunacağı ödül töreninde ünlü yazarlar Füruzan, Doğan Hızlan ve Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık konuşma yapacak.

Öykü günleri, 90’lı yıllarda Düşler Öyküler dergisini yayımlayan Özcan Karabulut ve arkadaşlarının düşüyle başlamış. Derginin 4. sayısının çıktığı 1997 yılında ilk öykü günleri gerçekleştirilmiş ve bugüne gelmiş.

Türkiye’den başlayarak, uzak ya da yakın birçok ülkeye, öykülerle uzanmayı; öyküyü farklı dillerde konuşan, farklı coğrafyalarda yaşayan yazarlarla, okurlarla kurulacak bir iletişim biçimi ve aracı haline getirmeyi hedefleyen bu etkinlik bu sene de farkı ülkelerden birçok yazarı buluşturuyor…

13. Uluslararası Ankara Öykü Günleri, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi, CerModern, Cafe Soul, Sanat Sokağı ve SUDEM olmak üzere beş ayrı mekânda gerçekleştirilecek.

Beş gün boyunca, yazarları tarafından 30’un üzerinde öykü seslendirilecek; araştırmacılar, yayıncılar, akademisyenler, dergi yayın yönetmenleri öyküyle ilgili kuramsal metinler sunacaklar.

Ankara dışından, Ankara’dan, yurtdışından yaklaşık 100 yazarın, eleştirmenin, yayıncının katılacağı 13. Uluslararası Ankara Öykü Günleri’nde açılış konuşmalarını Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Ankara Öykü Günleri Kurucusu ve Dünyanın Öyküsü Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Özcan Karabulut, Dil Derneği Başkanı Sevgi Özel, Heyamola Yayıncılık adına Ömer Asan ve konuk yazarlar yapacak.

PROGRAM:

{tab=1 Mayıs}

Cafe Soul
12.00-12.20 Esme Aras “Batık Şehir
12.20-12.40 Nilgün Çelik “El Feneri”
12.40-13.00 Nesime Açılmış “Böcek”
13.00-13.20 Selçuk Sarısaltık “Kötü Şaka”
13.20-13.40 Ayten Kaya “Akıntı”
13.40-14.00 Ali Günay “Edebiyata Sansür Girişimleri”
14.00-14.20 Zeynep Sönmez “Kısa Öyküde Susma Biçimleri”
14.20-14.40 İbrahim Karaoğlu “Ölü Deniz Mezarlığı”
14.40-15.00 Lütfiye Aydın “Ardakalan”
15.00-15.20 Hasibe Ayten “Kursak Balon”
Çankaya Belediyesi Konferans Salonu
15.30 : Nurhayat Varol: “Bir Tuş, Bir Dokunuş” Fotoğraf Sergisi Açılışı
15.30-16.45 Panel: “Fotoğraflarla Yabancılaşma Öyküleri”: Prof. Dr. Selçuk Candansayar / Doç. Dr. Helga Tılıç / Dr. Tuğba Taş / Nurhayat

Varol
16.45-17.00 Ara
17.00-17.20 Işık Kansu “Sarnıç”
17.20-17.45 “Çocukluğa Yolculuk: Burhan Günel”/ Hazırlayan: Işık Kansu
17.45-18.00 Ara
18.00-19.15 Panel: Burhan Günel Öykücülüğü / Yöneten: Prof. Dr. Kemal Özmen / Lütfiye Aydın/ Dr. Fatih Sakallı / Nisa Günel
19.15-19.30 Ara
19.30-20.00 Amin Maalouf Söyleşisi(?)
19.30-20-30 13. Ankara Uluslararası Öykü Günleri Açılış Töreni
Sunuş: Elçin Temel
Bülent Tanık Çankaya Belediye Başkanı
Özcan Karabulut Ankara Öykü Günleri Kurucusu
Sevgi Özel Dil Derneği Başkanı
Ömer Asan Heyemola Yayıncılık
Kristin Dimitrova

{tab=2 Mayıs}

Cafe Soul
12.00-12.20 Özcan Öztürk “Aynasızın Çorbası”
12.20-12.40 Celal İlhan “Aynalar”
12.40-13.00 Eray Karınca “Dip Boyası”
13.00-13.20 İnci Gürbüzatik “Kapı”
13.20-13.40 Sedat Erden “Ambassador Sabri Bey”
13.40-14.00 Halit Suiçmez “Türkiye’de Yazar Üretkenliği”
14.00-14.20 Gamze Güller “Kirazların Açtığı Gün”
14.20-14.40 Halil Genç “Gökyüzünün Ötesi”

Çankaya Belediyesi Konferans Salonu
14.45-15.15 Sümer ve Babil Mitolojik Öyküleri: Selim Adalı / Ali Turan Görgü
15.15-16.15 Kıbrıs Öykücülüğü: Christos Hadjipapas / Mehmet Kansu
16.15- 16.30 Ara
16.30-17.30 “Rus Öykücülüğü”: Çingiz Guseynov / Birsen Karaca
17.30-17.45 Ara
17.45-18.45 “Venezüella Edebiyatı”: Maria Alejandra Rojas Sanchez / Juan Manuel Parada Serrano
18.45-19.45 Panel: ÖYKÜDE YAZARIN İZİ / Yazarın kişiliği, yaşamından izler öyküye ne kadar giriyor?; Konuşmacılar: Sevinç Özer / Faruk Duman / Gönül Kıvılcım / Birsen Ferahlı / Esra Özsüer

{tab=3 Mayıs}

Cafe Soul 
12.00-12.20 Sofya Kurban “Nazım’ın Peşinden”
12.20-12.40 Murat Darılmaz “Öykü -Sinema ilişkisine genel bir bakış”
12.40-13.00 Aysun Kara “Öyküye Sızan Şiir”
13.00-13.20 Gülayşe Koçak “Yaratıcı Yazma: Notayla mı? Doğaçlama mı?”
13.20-13.40 Mehmet Kansu “Her Şey Bir ve Tek Şeydir”
13.40-14.00 Faruk Duman “İlk Aşk, Ankara;İlk Öyküler, Demiryolları…”
14.00-14.20 Giuseppe Goffredo “Herkesten Daha Yalnız”
14.20-14.40 Çiğdem Ülker “Bir Şehrin Ruhu: Sadri Ertem Öykücülüğü”
14.40-15.00 Tarhan Gürhan “Ölünce Başlangıcı” Seslendiren: Jülide Okkalı
15.00-15.20 Nuray Tekin “Şey Dili”

Çankaya Belediyesi Konferans Salonu
15.30-16.30 Panel: Öykü Dergileri: “Öykü Dergileri Öykücünün Okulu mu?”
Yöneten: Özcan Karabulut, Konuşmacılar: Hüseyin Su/ İnan Çetin / Ü. Gülsüm Bülbül / Fulya Bayraktar / Deniz Dengiz Şimşek,
16.30-17.30 “İtalyan Öykücülüğü”: Giuseppe Goffredo / Gülbende Kuray Ulusoy / Feridun Ulusoy
17.30-17.45 Ara
17.45-18.45 “Bulgar Öykücülüğü”: Kristin Dimitrova / Kadriye Özgür
18.45-19.45 Panel: Yaratıcı Yazarlık Atölyeleri: Yaratıcı yazarlık atölyelerinden yazar çıkar mı?” Yöneten: Aysu Erden; Konuşmacılar: Emin Özdemir Çiğdem Ülker / Gülayşe Koçak/ Nurhayat Bezgin

CerModern
18.30-20.00 Panel: ‘Felaket’ Edebiyatı: Dersim Öyküleri: Yöneten: Ömer Türkeş; Konuşmacılar: Murat Özyaşar / Yavuz Ekinci / Birgül Oğuz/ İnan Çetin / Ayşegül Çelik/ Melike Uzun

{tab=4 Mayıs}

Cafe Soul
11.30-12.00 CerModern Yaratıcı Yazarlık Atölyesi Öykücüleri
12.00-12.20 Deniz Dengiz Şimşek Işığın Sesi
12.20- 12.40 Ersin Karahaliloğlu “Yalan”
12.40-13.00 Melike Uzun “Mehmet Günsür Anısına”
13.00-13.20 Nurhayat Bezgin “Güzelim Memleketlim”
13.20-13.40 Ayşe Akaltun “Erik Çiçekleri”
13.40-14.00 A.Galip “Eleştirel Roman Okumaları”
14.00-14.20 Mustafa Şerif Onaran “İlhan Tarus’un Kişiliği ve Öykücülüğü”
14.20-14.40 Kristin Dimitrova “İnsanların Bedenleri”
14.40-15.00 Kemal Gündüzalp “Dünyanın Öyküsü Öykü Yıllığının Serüveni”
15.00-15.20 Emine Yılmaz “Ansızın Gelen Mektuplar İçin Veranda”
15.20-15.40 Orçun Güzer “Bir Karşılaşma”

SUDEM
13.30-14.45 Panel: Öykü hayata, bedene, suya sabuna dokunmalı mı? Yöneten: Özcan Karabulut; Konuşmacılar: Ayşegül Tözeren / Nemika Tuğcu / Ayşegül Çelik / Onur Caymaz

CerModern
15.00-16.00 “Tanıdığım Nazım Hikmet”: Çingiz Guseynov / Birsen Karaca

Çankaya Belediyesi Konferans Salonu
15.00-15.30 Yaşar Seyman “Kadın Öykülerinde Ankara”
15.30-15.45 Ara
15.45 -16.30 “Pınar Kür’le Söyleşi”
16.30-16.45 Ara
16.45-17.30 “Füruzan’la Söyleşi”
17.30-17.45 Ara
17.45-18.00 Dünyanın Öyküsü Dergisi Öykü Ödül Töreni / Ödüller: Emine Yılmaz / Orçun Güzer / Sunuş: Füruzan
18.00- 19.30 Panel: EDEBİYATIMIZDA NİTELİK VE ELEŞTİRİ SORUNU
“Öyküde Eleştirinin Özeleştirisi Mümkün Mü?/ Yöneten: Doğan Hızlan; Konuşmacılar: Ömer Türkeş/ Ömer Lekesiz/ Alper Akçam/ Ayşegül Tözeren / A. Galip
19.30-19.45 Ara
19.45 -20.30 13. Ankara Öykü Günleri Ödül Töreni
Sunuş: Elçin Temel
Açılış Konuşmaları
Doğan Hızlan
Bülent Tanık Çankaya Belediye Başkanı
Onur Ödülü: Pınar Kür Sunuş: Sezer Ateş Ayvaz
Kokteyl

{tab=5 Mayıs}

Cafe Soul
12.00-12.20 Ali Turan GÖRGÜ “Benzer Yönleriyle Kısa Öykü ve Kısa Film”
12.20-12.40 Suzan Bilgin Özgen “Lokum”
12.40-13.00 Mine Hoşcan Bilge “Necati Tosuner ile Avaz Avaz “Susmak“”
13.00-13.20 Tekgül Arı “Papatyalar Çizdim”
13.20-13.40 Birgül Oğuz “Yas Edebiyatı”
13.40-14.00 Arzu Demir “Sonra”
14.00-14.20 Onur Caymaz: “Kısa Öykünün Uzun Tarihi”
14.20-14.40 M. Özgür Mutlu “Antarktika Edebiyat Yıllığı”
14.40-15.00 Sevgi Özel “Kardeşim Çoktan Gitmişti”
15.00-15.20 Zennure Köseman “Ernest Hemingway ve Kısa Kısa Öyküde Gizemli Yaklaşım”
15.20-15.40 Atilla Şenkon “Hıdırellez”

SUDEM
13.30-14.45 Panel: Türkçe Edebiyatta Kült Öykü Kitapları / Yöneten: Nursel Duruel; Konuşmacılar: Yasemin Yazıcı / İnci Gürbüzatik / Alper Akçam / Kadir Yüksel

CerModern
15.00-16.30 Mübadele: “Kardeş Nereye”: Belgesel Film Gösterimi ve Sunuş / Ömer Asan / İbrahim Dizman
SANAT SOKAĞI
15.00-16.30 Panel: Değeri Yeterince Bilinmeyen Öykücülerimiz: Yöneten: Aysu Erden; Konuşmacılar: Ahmet Yıldız / Kemal Gündüzalp / Kadir Yüksel

Çankaya Belediyesi Konferans Salonu
15.45-16.15 Esra Özsüer “Son Dönem Yunan Öykücülüğü”
16.15-16.30 Ara
16.30-17.00 Nursel Duruel’le Söyleşi
17.00-18.00 Panel: Arap Öykücülüğü: Hatip Badle /Abdülkadir Abdelli / Mehmet Hakkı Suçin
18.00-18.15 Ara
18.15-19.30 Panel: Genç Kuşak Öykücüler: “Genç Kuşak Öykücülerde Yenilik Arayışları” Konuşmacılar: Birgül Oğuz / Murat Özyaşar / Pelin Buzluk / Mahir Ünsal Eriş / Sinan Sülün{/tabs}

Yorumlar