Bağlantıda kalın

15. Randevu İstanbul Film Festivali

Dünya sinemasının son dönemdeki en iyi filmlerini içeren zengin programıyla Uluslararası Randevu İstanbul Film Festivali  14- 20 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek.

TÜRSAK Vakfı tarafından bu sene 15. defa gerçekleştirilecek olan festival, Fransız Kültür Merkezi’ndeki belgesel ve kısa filmlerin ücretsiz gösterimlerinin yanı sıra, Beyoğlu Cinemaximum Fitaş ve Levent Cinemaximum Kanyon’u da ana gösterim mekanlarına katıyor.

Öğrenci bileti gündüz seansları için 5 TL, tam biletler için de 7 TL ve tüm akşam seanslarını da 8 TL’den satışa sunulacağı festivalde geleneksel “Askıda Bilet” uygulaması bu yıl da devam ediyor. Festival boyunca kafelere ve festivalin gösterimlerinin yapılacağı sinema salonlarının gişelerine her gün için bırakılacak olan 10 adet bilet, saat 10.00’a kadar, pasolarını gösteren bütün sinemasever öğrencilere ücretsiz olarak verilecek.

14 Aralık’da Cemal Reşit Rey’de gerçekleşecek açılış töreniyle festival, Tolstoy şaheseri Anna Karenina’nın yeniden çevrimiyle perdelerini açıyor. Oscar’ın bu seneki güçlü adaylarından, Variety, Hollywood Reporter ve Sight and Sound gibi sektörün önde gelen sinema yayınlarınca övgülere boğulan estetiği ve ruhuyla, Anna Karenina, Randevu İstanbul kapsamında, vizyon tarihinden önce, özel davetlilerin beğenisine sunulacak. Keira Knightley’i Karenina, Jude Law’u Karenin olarak izlemek isteyenler, gelecek vaad eden performansıyla ödül alan Aaron Taylor Johnson’ı da, Anna’yı baştan çıkaran Kont Vronsky rolünde izleme şansına erişecekler ve Randevu İstanbul’un açılış gecesinde 19. yüzyıl Rusya’sıyla buluşmuş olacaklar.

Dünyaca ünlü festivallerden ödüllü, pek çok ülkede izleyiciye ulaşmış fakat Türkiye’de gösterim şansı bulamamış filmler ve ünlü yönetmenlerin beklenen son filmlerinin yanı sıra, tematik festivallerde, spesifik izleyici kitlelerinin ilgisini çeken, sıra dışı, alışılmadık filmlerden oluşan, hem renkli, bir o kadar da siyah-beyaz film programıyla, 14-20 Aralık tarihlerinde salonları doldurmaya hazırlanıyor.

Bağımsız yönetmenler tarafından çekilen yeni nesil, Film Bağımlıları için Bağımsız Filmler izleyicisini beklerken, ilk filmlerini çekerek dünyaya biz de varız diyen yeni yönetmenler de izleyiciyle İlk Randevu’larında buluşuyorlar. Pek çoğumuzun gece 12’den sonra görmek istemeyeceği türden, paranormal aktiviteler, yaratıklar, seri katiller, doğaüstü güçlerse, bu sefer saat 12’den önce, seyircinin Pelikül Kâbuslar’ı olmak için hazır bekliyorlar.

Saygın yönetmenler ve son filmleri, Randevu İstanbul’un Premier İstanbul’unu oluştururken, bırakın kurguyu, ne varsa gerçek hayatta var diyen belgeselciler de gerçek hayatı bir Belgesel Kuşağı’na çeviriyor. Filmleri beğenen ya da beğenmeyen, gösterimlerden sonra gerçekleşecek soru-cevap seanslarında yönetmen ve oyuncuları sorularıyla terletmek isteyen herkes salonlara bekleniyor.

Avrupa Film Akademisi Kısa Film Seçkisi: Kısa Şart!’ı bu sene de yeni filmlerle festival programına katıyor. 2012 yılı boyunca dünyaca ünlü festivalleri dolaşan ve Rotterdam, Berlin, Saraybosna, Locarno ve Venedik Film Festivalleri’nin seçtiği en iyi kısa filmler Fransız Kültür Merkezi’nde ücretsiz izlenebilecek.

Yorumlar