Bağlantıda kalın

Genel

1+8, Ocak'ta SALT Galata'da

Türkiye ve sekiz komşusu üzerine sekiz ekranlı video enstalasyonu 1+8, 24 Ocak-7 Nisan 2013 tarihlerinde SALT Galata’da. Ekranlarda Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, İran, Nahçıvan, Suriye ve Yunanistan sınırlarının iki tarafındaki hayatlardan kesitler sunuluyor.

Sergi, genellikle kriz ve felaket zamanlarında ekranlara getirilen kişi ve toplulukların hikâyelerine çok sesli bir şekilde yer veriyor. 1+8, Türkiye ve sekiz komşusu üzerine Cynthia Madansky ve Angelika Brudniak tarafından çekilen aynı adlı belgesel filmin sekiz ekranlı bir video enstalasyonundan oluşuyor. Her bir ekranda Bulgaristan, Ermenistan, Gürcistan, Irak, İran, Nahçıvan, Suriye ve Yunanistan sınırlarının iki tarafındaki hayatlardan kesitler sunuluyor.

Enstalasyon, Türkiye sınırlarında yaşayan kişi ve toplulukların hikâyelerini, Madansky ve Brudniak’ın iki yıllık araştırmaları süresince yaptıkları çekimler temelinde sergiliyor. 1+8, daha önce filme dâhil edilmemiş geniş kapsamlı görüntüleri de içeriyor; ana akım medyanın sadece kriz ve felaket zamanlarında ekranlara getirdiği kişilere çok sesli bir şekilde yer veriyor.

Cynthia Madansky
Sanatçı Cynthia Madansky İstanbul ve New York’ta yaşıyor. Film ve video yapıyor, desen çalışıyor. Filmleri uluslararası film festivalleri ve sanat müzelerinde gösterildi. Art Matters, New York State Council on the Arts, New York Foundation for the Arts ve Jerome Foundation gibi kurumlardan birçok burs ve ödüle layık görüldü.

Angelika Brudniak
Sanatçı Angelika Brudniak Viyana ve İstanbul’da yaşıyor. Filmleri Avrupa, Orta Doğu ve ABD’de gösterildi. Çalışmaları Avusturya Federal Eğitim, Kültür ve Sanat Bakanlığı (BMUKK), Viyana Belediyesi ve Land Salzburg tarafından desteklendi.

Cynthia Madansky ve Angelika Brudniak’ın proje bildirisi:

“Son üç yıldır, Türkiye ile sekiz komşusunu/sınırını ele alan 1+8 adlı bir sanat belgeseli üzerine çalışıyoruz. Film Mart 2012’de tamamlandı; prömiyeri İstanbul Film Festivali’nde yapıldı ve o tarihten bu yana SALT Galata ve Dersim İnsan Hakları Film Festivali’nin yanı sıra, uzun metrajlı belgesel filmler dalında ikincilik ödülü aldığı Documenta Madrid’de gösterildi.

1+8 filminin yapımı bizi derinden etkileyen bir deneyim oldu. Neredeyse iki yıl boyunca seyahat ederek dokuz ülkede, birbirinden çok farklı 16 bölgede çekim yaptık. Sınırlarda yaşayan yüzlerce kişiyle tanıştık; nadiren görülen, duyulan bu insanları görüntüledik. 131 dakikalık film, topladığımız ses ve video malzemesinin ancak küçük bir bölümünü içeriyor.

Projenin başından itibaren 1+8’in video enstalasyonunu yapma fikri bizi heyecanlandırıyordu. Çünkü çok ekranlı projeksiyon formatı, eşzamanlılık ve birbirine bağlılık deneyimini mükemmel bir biçimde sağlıyor. Bu formatta hazırlanan 1+8, izleyiciyi sekiz ayrı sınırın her iki tarafındaki hayatlar üzerine düşünmeye davet ediyor.

Enstalasyonun özneleri sınır insanları; bireysel portreler ve kişisel karşılaşmalar… Bu, ülkelerinin sınırında yaşayanları birleştiren ve ayıran unsurları ortaya çıkarıyor. 1+8 ayrıca, kimlik, aidiyet ve hayali bir topluluk olarak ulus kavramlarını sorguluyor.”

Yorumlar