Bağlantıda kalın

Genel

2. Filmamed Belgesel Film Festivali

Kayapınar Belediyesi Cegerxwin Gençlik Kültür ve Sanat Merkezi – Diyarbakır tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek olan Filmamed Belgesel Film Festivali, 20-26 Mayıs 2012 tarihleri arasında düzenleniyor.

Filmamed Film Festivali, belgesel sinemanın toplumla buluşmasını ve gelişmesini hedeflemekte. Ayrıca, , Türkiye’nin değişik kentlerinde yapılan film festivallerinde doğrudan ya da dolaylı sansüre uğramış, gösterilmemiş tüm belgesel filmlerin de halkla buluşmasını hedeflemekte. Sadece film gösterimleri değil, belgesel sinema ile ilgili söyleşi, panel, atölye gibi etkinliklerin de yapılacağı Filmamed Film Festivali , yarışma ve yarışma dışı olmak üzere iki ana bölümden oluşacak. Ayrıca, çeşitli konularda film seçkilerinin de yer alacağı gösterim programları oluşturulması planlanıyor.

Yarışma bölümünde, değerlendirme kurulunun belirleyeceği ilk üç filme ödül heykelciklerinin yanı sıra parasal ödül de verilecek. Ayrıca yeni genç sinemacıların yetişmesine katkı sağlamak amacıyla bu yıldan başlayarak proje aşamasındaki filmler için de bir proje destekleme ödülü koymakta. Bu kapsamda üç projeye para ödülü yanı sıra, projelerin çekim aşamasında prodüksiyon desteği de sunulmakta.

Festival, demokrasi, barış ve özgürlük gibi evrensel değerlere ve insan haklarına saygılı, kadın ve çocuk haklarına saygı duyan, temel toplumsal mücadele değerlerine saldırmayan tüm filmleri gösterim programına almayı hedefliyor. Kadın sorunlarını işleyen veya kadın yönetmenlerin belgesel filmlerine gösterim konusunda pozitif ayrımcılık ilkesi uygulanması düşünülüyor.

Filmamed Belgesel Film Festivali, çok dilli olarak gerçekleştirilecek, programa alınan filmlerin Kürtçe alt yazılı olarak gösterimleri sağlanacak. Filmamed Belgesel Film Festivali, aynı zamanda kentimizin ve bölgemizin tanıtımında da önemli bir rol üstlenecektir.

Festivali düzenleyenlerin amacı, Filmamed Belgesel Film Festivali’nin önümüzdeki yıllarda kentte bir belgesel sinema okulu işlevi görmesi.

Yorumlar