Bağlantıda kalın

20. LGBT Onur Haftası

Bu sene 20.si kutlanacak olan Onur Haftası ilk kez 1993 yılında Cinsel Özgürlük Haftası adıyla başladı. Onur Yürüyüşü ise ilk kez 2003 yılında 30 kişi tarafından düzenlendi. 2010 yılında 5000 kişiye ulaşan Onur Yürüyüşü 2011 yılında 10.000 kişiye ulaşarak Güneydoğu Avrupa ve Türkiye’de düzenlenen en büyük onur yürüyüşü olmuştur. Onur Haftası her sene Haziran’ın son haftası, Onur Yürüyüşü ise Onur Haftasının son günü olan Pazar günü gerçekleştirilir.

LGBT Onur, her yıl Haziran ayının sonlarında kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen bir dizi etkinlikler ve törenler bütünüdür. Bir dizi etkinliklerin ve geçiş törenlerinin gerçekleştirildiği etkinlikler Stonewall ayaklanmaları anısına gerçekleştirilmektedir.

Tarihi gelişim:
1969 yılında Stonewall Inn adlı barda baskıya, şiddete dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır. LGBTT mücadelenin dönüm noktalarından biri olan bu gün dünyanın her yerinde onur haftası ile kutlanır. Burada kastedilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansımasıdır.

Türkiye’de Onur Haftası 1993’te ilk defa “cinsel özgürlük haftası” adı altında kutlanmak istenmiş, ancak valiliğin izin vermemesi ve yurtdışı konuklarını sınırdışı etmesi sonucu etkinlikler o yıl gerçekleştirilememiştir. Yurtdışından gelen konukların sınırdışı edilmesi ve gelişen olaylar sonucunda Lambdaistanbul ve Kaos GL’nin temelleri atılmıştır.

Bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerin; panellerin, gösterimlerin, tiyatroların, konserlerin ve partilerin gerçekleştiği bu haftaya Türkiye ve diğer ülkelerden insanlar katılmaktadır. Birçok araştırmacı, yazar, politikacı ve sanatçının yer aldığı paneller 2007 yılında Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmiştir.

2005’ten beri düzenli bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Onur Haftası’nın pazara denk gelen son günü saat 15.00 da gerçekleştirilir. Genelde Taksim Meydanı’ndan, Galatasaray’a doğru bir dizi etkinliklerle yürünür. 2007 de 25 metre uzunluğunda bir Gökkuşağı bayrağı açılmış, gerçekleştirilen yürüyüş kortejine yaklaşık 1500 kişi katılmıştır.

Sloganlar:
2007 de gerçekleştirilen Onur Yürüyüşünde atılan bazı sloganlar;
“Susma haykır, eşcinseller vardır” “Susma haykır, lezbiyenler vardır” “Eşcinseller susmayacaklar, susmayacaklar, susmayacaklar” “Ayşe Fatmayı, Ahmet Mehmedi; Birbirlerini sevebilmeli” “Teşhirci değil travestiyiz” “Okulda, işte, mecliste eşcinseller heryerde; kabul et ya da etme, eşcinseller heryerde” “Çürük değil eşcinsel” “Kurtuluş yok, tek başına, ya hep beraber, ya hiç birimiz”

Hormonlu Domates Ödülleri
2005 ten bu yana verilmekte olan bu ödüllerin isim babası; “hormonlu tavuk yemeyin, eşcinsel olursunuz” diyen Erman Toroğlu’dur. Ödülü uygun görülerek alan da ilk odur. Amaç medya, kurum, kuruluş ya da bireylerin yaptığı homofobik, ayrımcı sözlerine ve tutumlarına dikkat çekmektir. Hormonlu Domatesler, Onur Yürüyüşünün ardından verilir.

20. LGBT Onur Haftası Programı:
http://prideistanbul.org/2012/

Yorumlar