Bağlantıda kalın

21. İstanbul Caz Festivali

21. İstanbul Caz Festivali, 01–16 Temmuz 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerinden güncel müziğin yıldızlarına kadar birçok ismi İstanbul’un 13 farklı mekanında ağırlayacak.

21. İstanbul Caz Festivali, 13 farklı mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek 28 konserle, bu yaz yine İstanbul’u caz müziğinin efsaneleriyle hareketlendirecek.

Bu yıl festivale ev sahipliği yapacak mekanlar arasında, Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Boğaziçi Üniversitesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi, Feriye Lokantası, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü, İstanbul Erkek Lisesi, Kanyon, KüçükÇiftlik Park, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sepetçiler Kasrı ve Salon İKSV yer alıyor.

Festival kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konseri izleyiciye Türkiye’den başarılı genç cazcıların yanı sıra caz dünyasının en nitelikli isimlerini aynı sahnede arka arkaya ve keyifli bir festival atmosferinde dinleme imkânı yaratacak.

5 Temmuz Cumartesi günü Nişantaşı Sanat Parkı’nda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserine tüm İstanbullular davetli.

New Orleans’lı genç piyanist ve besteci Jon Batiste, topluluğu Stay Human ile İstanbul’daki konserini takiben sırasıyla Yalova, Çanakkale ve Diyarbakır’da da birer konser verecek.

21. İstanbul Caz Festivali Açılışı:

21. İstanbul Caz Festivali, 1 Temmuz Salı akşamı 21.30’da Avusturya Başkonsolosluğu / Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek açılış töreninin ardından Four in the Pocket konseriyle başlayacak. 2007’de kurulan topluluk, vokalde Elif Çağlar, klavyede Çağrı Sertel, basgitarda Alp Ersönmez, davulda Mert Önal ve saksofonda Toygun Sözen ile sahnede olacak. Four in the Pocket, açılış gecesi için festivale geçmiş yıllarda konuk olmuş birçok sanatçının eserlerinden oluşturdukları özel repertuarıı seslendirecek. Festivalin açılış konseri için sınırlı sayıda bilet satışı da gerçekleştirilecek.

Hugh Laurie, 21. İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk kez istanbul’da:

House dizisinde oynadığı Doktor House karakteri ile Türkiye ve dünyada geniş bir hayran kitlesi bulunan sinema ve televizyonun yıldız ismi Hugh Laurie, İstanbul Caz Festivali kapsamında ilk defa hayranları ile buluşacak. Oyuncu, komedyen, yazar, müzisyen ve yönetmen Hugh Laurie, The Copper Bottom Band ile birlikte, 9 Temmuz Çarşamba akşamı 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak.

Gürcü-İngiliz sanatçı Katie Melua Açıkhava Sahnesi’nde:

Henüz 19 yaşındayken İngiltere listelerinde ilk ona giren iki albüme imza atan, besteci ve söz yazarı Katie Melua, 10 Temmuz Perşembe akşamı 21.30’da Matraş sponsorluğunda Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nide olacak. “The Closest Thing to Crazy” ve “Nine Million Bicycles” gibi hit balladların sahibi Katie Melua, aşk ve melankoli dolu şarkılarını bu kez İstanbullu seyirciler için seslendirecek.
Melua aynı zamanda ismini 2 Ekim 2006’da suyun 303 metre altında verdiği konserle Guinness Rekorlar Kitabına da yazdırdı.

Zülfü Livaneli’den Bir Türkiye Prömiyeri: Rumi Suite-The Eternal Day:

21. İstanbul Caz Festivali, ülkemizin yetiştirdiği en önemli sanatçılardan besteci, yazar, müzisyen Zülfü Livaneli’nin Mevlana Celaleddin Rumi’nin şiirlerini İngilizce kaleme alıp bestelediği yeni eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”in Türkiye prömiyerine de ev sahipliği yapacak. Zülfü Livaneli’nin besteci kimliğiyle katılacağı ve sahnede sunumlarıyla yer alacağı konser, Goethe Institut’un katkılarıyla 2 Temmuz Çarşamba akşamı 21.15’te Sepetçiler Kasrı’nda gerçekleştirilecek.

Zülfü Livaneli’nin caz formları ve geleneksel Türk müziğini harmanladığı eseri “Rumi Suite-The Eternal Day”i, sanatçıyla daha önce birlikte birçok kez çalışmış güçlü bir kadro seslendirecek: Piyanist Henning Schmiedt yönetimindeki Henning Schmiedt Altılısı’nda, ünlü caz vokalisti Romy Camerun ve Fazıl Say’dan, Sertab Erener’e, Trilok Gurtu’dan, Okay Temiz’e birçok usta isimle birlikte çalışan genç ve başarılı neyzenlerden Burcu Karadağ’ın yanı sıra trompette Joo Kraus, basta HD Lorenz ve davulda Uli Moritz eşlik edecek.

“Caz İçin Tuhaf Bir Yer” Bu Yıl İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nde:

Festivalin ilk defa bir konser mekânı olarak kullanacağı İstanbul Erkek Lisesi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek “Caz İçin Tuhaf Bir Yer” serisinin bu yılki konukları günümüzün en iyi caz piyanistlerinden biri kabul edilen Danilo Perez, Amerikalı bas üstadı John Patitucci ve Joni Mitchell, Marianne Faithfull gibi isimlerle çalışmış davulcu Brian Blade olacak. Aynı zamanda cazın yaşayan en büyük dehalarından Wayne Shorter’ın kurduğu quartet’in müzisyenleri olarak iki Grammy ödülünün de sahibi olan üçlü, “Children of the Light Trio” ismiyle 4 Temmuz Cuma 19:45’te cazseverlerle buluşacak.

Festivalin İlk Haftasonunda Parklarda Caz: İstanbul Caz Festivali’nin 21. senesinde hayata geçirdiği bu projesinde cazın büyüsünü parklara taşıyor.

Festival, 5 Temmuz Cumartesi 18.00’den itibaren Nişantaşı Sanat Parkı ve çevresinde iki açık sahne ile İstanbullu’lara benzersiz bir açık hava şenliği yaşatacak. “Parklarda Caz” konserinin ilk önemli konuğu New Orleanslı caz piyanisti Jon Batiste & Stay Human olacak. Batiste modern caz tınılarını, etkileyici bir vokal ve karizmatik bir sahne performansıyla birleştiriyor. Aynı gün dokuz kişilik Polonyalı topluluk Mitch & Mitch de Parklarda Caz’ın konukları arasında olacak. Bu yıl kutlanan Polonya–Türkiye arası diplomatik ilişkilerinin tesisinin 600. Yıldönümü’nün kültür programı çerçevesindeki Mitch & Mitch konseri öncesinde caz alanında genç yeteneklere kapılarını açtığı Genç Caz serisinin bu yılki finalistleri de sahnede olacak. Tam programı Haziran ayı başlarında açıklanacak olan bu güzel caz akşamı, Nişantaşı Sanat Parkı çevresindeki çeşitli mekanlarda küçük konserler ve özel etkinlikler ile renklenecek.

Cazın Dört Yıldızı Aynı Sahnede:

İstanbul Caz Festivali, perküsyonu ile büyüleyen Manu Katché, caz müziğinin yaşayan en iyi basçılarından Richard Bona, Blue Note müzisyenlerinden, Avrupa caz sahnesinin önemli saksafoncusu Stefano di Battista ve Belçika’nın en önemli piyanistlerinden biri sayılan Eric Legnini’yi aynı sahnede buluşturuyor.

Avrupalı yıldız sanatçıların peş peşe sahnede olduğu bu özel caz akşamı 19.45’te başlayacak.

Aynı Mekan, İki Konser “Mehliana”: Brad Mehldau ve Mark Guiliana

“1960’lardan bu yana gelmiş geçmiş en yaratıcı caz piyanisti” lakaplı Brad Mehldau ile Phronesis, Dhafer Youssef, Gretchen Parlato gibi isimlerle çalışan davulcu, besteci ve Beat Music topluluğunun lideri Mark Guiliana, 2011 yılında başlattıkları “Mehliana” projeleri ile festivalin konukları arasında.

8 Temmuz Salı akşamı 19.00’da Haliç Kongre Merkezi’nde sahne alacak ikili, 2014 Şubat ayında çıkan ve müzikseverleri oldukça heyecanlandıran son albümleri “Taming the Dragon”’ın turnesi kapsamında, caz ve elektronik müziği yenilikçi bir şekilde harmanladıkları bestelerini İstanbullu izleyiciye sunacak.

Cazın iki efsanesi Chick Corea ve Stanley Clarke’tan akustik bir konser:

Festival cazın iki efsane ismini çok özel akustik bir projede bir araya getiriyor. Basgitarda Stanley Clarke ile piyanoda Chick Corea, birlikte Return to Forever ile solo kariyerlerinde yaptıkları şarkıları akustik olarak 8 Temmuz Salı akşamı 21.30’da Haliç Kongre Merkezi’nde, seslendirecekler.

Cazda Yeni Keşifler, Yükselen Yıldızlar: Efsane Caz Şarkıcılarının Günümüzdeki Mirasçısı Cécile Mclorin Salvant

Billy Holiday, Ella Fitzgerald gibi isimlerle kıyaslanan 25 yaşındaki genç yetenek Cécile McLorin Salvant 11 Temmuz Cuma akşamı 21.15’te Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin etkileyici mekanında İstanbullu izleyicilerle buluşacak. Gecenin başında ise “big band” geleneğini 21. Yüzyıla uyarlayan müzisyen, besteci ve topluluk lideri Darcy James Argue 18 kişilik topluluğuyla Brooklyn müzik ruhunu sahneye taşıyacak.

Festivalde “Kanada Sahnesi” Kanadalı Ve Türkiyeli Müzisyenler Kellylee Evans, İlhan Erşahin, Hüsnü Şenlendirici Aynı Sahnede:

Festival bu yıl değişik müzik tarzlarını temsil eden Kanadalı müzisyenlere özel bir yer ayırıyor. 12 Temmuz Cumartesi Küçükçiftlik Park’ta 18.00’da başlayacak gecenin ilk konuğu kendi neslinin en güzel seslerinden biri olarak kabul edilen, caz ve soul şarkıcısı, Torontolu Kellylee Evans olacak. Kanada’dan genç toplulukların da katılacağı bu gecenin finalinde ise saksafon Gecenin finalinde saksafon virtüözü İlhan Erşahin ve klarnetin yıldız ismi Hüsnü Şenlendirici, Türk müziğini caz ve funk tınılarıyla bir araya getirdiği topluluğu Wonderland ile Kanada’dan sürpriz bir ismi konuk edecek.

Güney Afrikalı Yaşayan Efsane Hugh Masekela Kendi Ekibiyle İlk Defa İstanbul’da:

Grazing in the Grass ve “Nelson Mandela’yı Serbest Bırakın” hareketinin resmi şarkısı kabul edilen Bring Him Back Home gibi birçok başarılı şarkıya imza atan trompet ustası Hugh Masekela ve ekibi, 14 Temmuz Pazartesi akşamı 22.00’de Ortaköy Feriye’de bir konser verecek.

İki Grammy ödüllü trompet ustası Hugh Masekela’nın Amerika’da ilk dikkat çekişi Simon & Garfunkel ve Bob Dylan’ın prodüktörü ile kaydettiği The Americanization of Ooga-Booga ile oldu. Trompetle 1954 yılında tanışan Masekela, ülkesinin ilk gençlik orkestrasının kurucusu olarak Güney Afrika’daki ırkçı rejimin baskılarıyla mücadele etti. 1970’lere gelindiğinde dünya çapında bilinen ve Amerika’daki en önemli festivallerde sahne alan bir müzisyen haline gelen Masekela, 1973 yılında Fela Kuti ile tanışmasından sonra onunla birlikte The Marketplace, Ashiko, The Boy’z Doin It, Vasco Da Gama, African Secret Society ve Stimela gibi birçok çığır açan şarkı yaptı. Paul Simon’ın meşhur Graceland turnesinde sanatçıya eşlik eden, Bob Marley’den Antonio Carlos Jobim’e birçok yıldız müzisyenle aynı sahneyi paylaşan efsane isim Masekela’nın kendi ekibiyle sahne alacağı gece kuşkusuz festivalin en hareketli gecelerinden biri olacak.

“Ustalarla Buluşmalar” Salman Gambarov, Yıldız Ibrahimova, Şenova Ülker Ve Fatih Ahıskalı İle Etkileyici Bir Caz Füzyonu:

İstanbul Caz Festivali kapsamında 2006 yılından bu yana Türkiye’ye komşu coğrafyalardan gelen ve Türk müziği ile benzer kaynaklardan beslenen dünyaca ünlü sanatçıları, ülkemizden usta isimlerle yeni ve özgün üretimler sergilemek üzere bir araya getiren “Ustalarla Buluşmalar” konserleri bu yıl yine özel bir projeyle devam ediyor.

16 Temmuz Çarşamba akşamı 21.30’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde gerçekleştirilecek TEAS sponsorluğundaki konserde, Azerbaycan cazının en önemli isimlerinden, “Bakustik caz”ın yaratıcısı, besteci ve piyanist Salman Gambarov’a dört oktavlık sesi ve doğaçlamadaki yeteneğiyle tanınan ünlü caz vokalisti Yıldız İmrahimov, caz ve klasik müziği ustaca birleştiren Şenova Ülker ile Rubato Topluluğu ile kendinden bahsettiren usta udcu Fatih Ahıskalı eşlik edecek.

Kanyon’da Ücretsiz Pazar Konseri:

İngiltereli şarkıcı ve söz yazarı Ola Onabulé, 13 Temmuz Pazar günü saat 14.00’te Kanyon’da caz severleri balladlardan, 60 ve 70’lerin soul ve blues şarkılarına uzanan müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

Salon’da Avrupa Caz Kulübü Geceleri:

Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla özel projelerde buluşturan “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” serisi İstanbul Caz Festivali boyunca Salon’da devam edecek.

Thomas Enhco Trio feat. Cenk Erdoğan / 2 Temmuz Çarşamba, 21.30

“European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” kapsamında Fransız ekip Thomas Enhco Trio ve Cenk Erdoğan, 2 Temmuz Çarşamba gecesi Fransız Kültür Merkezi’nin katkılarıyla Salon’da olacak. Caz, klasik müzik, pop ve dünya müziğini yüksek bir enerjiyle harmanlayan Thomos Enhco, Türkiye’deki ilk konserinde kendisine perdeli-perdesiz gitar, e-bow, yaylı tambur gibi enstrümanları müziğinde ustaca kullanan son dönemin ilgi çekici bestecilerden Cenk Erdoğan’ı konuk seçti.

Stryjo feat. Fakih Kıdemoğlu / 3 Temmuz Perşembe, 21.30

Klasik müzikten beslenen ve doğaçlamaya öncelik veren Polonyalı grup Stryjo, elektroakustik müzik bünyesinde geleneksel enstrümanları yaratıcı bir şekilde kullanan Fatih Kıdemoğlu “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” konserleri kapsamında bir araya geliyor. Avrupa cazı olarak tabir edilebilecek müzikleriyle Stryjo, yenilikçi tarzıyla ismini duyuran Yakaza Ensemble ekibinden neyzen Fakih Kıdemoğlu’yla birlikte Salon’da müzikal bir keşfe çıkacaklar. Konser 3 Temmuz Perşembe gecesi 21.30’da düzenlenecek.

Timuçin Şahin Quartet feat. Escreet, Rainey, Brewer / 9 Temmuz, 21.30

Bafa ve Inherence adlı albümleriyle caz dünyasında saygın bir yer edinen Timuçin Şahin, Avrupa Caz Kulübü konserinde İngiliz piyanist ve besteci John Escreet’i ağırlayacak. 7 telli perdesiz ve 6 telli perdeli çift saplı gitarı tek enstrüman gibi kullanabilen Timuçin Şahin ve yaratıcılıyla New York caz sahnesinin en dikkat çeken müzisyenlerinden biri olan John Escreet 9 Temmuz Çarşamba gecesi Salon’da olacaklar. Bu muhteşem buluşmada bas gitarda Matt Brewer, davulda ise Tom Rainey yer alacak.

Şirin Soysal feat. Frode Haltli / 10 Temmuz Perşembe, 21.30

Bir Şeyler Var ve Ziyaret albümleriyle müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştıran şarkıcı ve söz yazarı Şirin Soysal, Norveçli akordeon ustası Fraode Haltli ile aynı sahnede olacak. Konser 10 Temmuz Perşembe akşamı 21.30’da Salon’da…

Elvan Aracı Quartet feat. Dilek Sert Erdoğan, Per-Ola Gadd / 11 Temmuz Cuma, 22.30

Elvan Aracı, Per-Ola Gadd ve Dilek Sert Erdoğan’ı “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” konserleri kapsamında 11 Temmuz Cuma gecesi Salon’da bir araya getiriyor. Konserin ilk bölümünde Türk cazının en önemli isimlerinden Elvan Aracı, İsveçli kontrbasçı Per-Ola Gadd ile kendi aranjmanlarını çalacak. Konserin ikinci bölümünde ise Aracı, geçen yıl yayımladığı Moment adlı albümüyle büyük başarı yakalayan, usta vokalist Dilek Sert Erdoğan ile sahnede olacak.

Rusconi feat. Erdem Helvacıoğlu / 14 Temmuz Pazartesi, 21.30

İsviçreli piyanist Stefan Rusconi, kontrbasçı Fabian Gisler ve caz davulcusu Claudio Strüby’den oluşan topluluğu ile elektroakustik müzik alanında öncü çalışmalarıyla bilinen besteci Erdem Helvacıoğlu “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” kapsamında 14 Temmuz Pazartesi gecesi Salon’da buluşacak.

Nardis’te Festivale Paralel Konserler:

İstanbul’un sevilen caz kulüplerinden Nardis Jazz Club bu yıl da festival boyunca çeşitli konserler ile kapılarını açık tutarak festival heyecanına dahil olacak.

Festivale Gençlik Aşısı:

Profesyonel müzik kariyene adım atmamış, 30 yaş altı genç caz müzisyenlerinin bir topluluk kurarak İstanbul caz Festivali’ne katılımını teşvik eden “Genç Caz” serisinin tam 11 yıldır devam ediyor. Şimdiye dek 50’yi aşkın genç topluluğu festivale katan “Genç Caz”ın 2014 yılı değerlendirme konseri 11 Mayıs Pazar günü 12.00 itibariyle Nardis’te halka açık olarak gerçekleşecek. Bu konserin sonucunda belirlenen dört topluluk, İstanbul Caz Festivali kapsamında 5 Temmuz akşamı “Parklarda Caz”da sahne alacak. 

 

Yorumlar