Bağlantıda kalın

Genel

3. Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu

Çalışma alanını Kent ve Sanat olarak belirleyen 3. Uluslararası Mardin Resim Sempozyumu, 22 Nisan 2013 tarihinde başlıyor. Mardin Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün desteğiyle gerçekleşecek olan sempozyuma yurt içinden ve yurtdışından 17 sanatçı katılıyor.

Küratörlüğünü Şerif Kino ve Fahir Kuzu’nun üstlendiği sempozyum, 28 Nisan tarihinde Sabancı Kent Müzesi Sergi Salonu’nda açılacak sergiyle noktalanacak. Ayrıca 23 Nisanda geçen yıl gerçekleştirilen sempozyuma katılan sanatçıların eserlerinden oluşan bir sergi de açılacak.

24 Nisan tarihinde sempozyumun konseptini oluşturan Kent ve Sanat başlığı üzerine Beral Madra ve Emre Zeytinoğlu’nun katılacağı panelde, içinde bulunulan dönemin koşulları doğrultusunda kent ve sanat kavramları ilişkilendiriliyor ve ortaya konulacak görüşler Mardinli katılımcılarla paylaşılıyor.

Programa ayrıca kültürel etkinlikler de dahil edilerek Mardin kenti ve çevresindeki önemli tarihi ve kültürel alanlar katılımcı sanatçılarla gezilecek. Böylece sanatçılar ile Mardin’in yakın çevresi arasında bir yakınlaşmanın kurulması amaçlanıyor. Dayrülzafaran, Dara Antik Kent, Midyat ve Hasankeyf gezi programının önemli durakları arasında yer alacak.

Sempozyuma Katılacak Sanatçılar: Hüsnü Dokak, Müjde Ayan, Mahmut Celayir, Teoman Südor, Devabil Kara, Metin Erkan Kafkas, Bünyamin Özgültekin, İsmet Yedikardeş, Bahar Kocaman, Ali Asker Bal, Nejla Tosmur, Gelsomina Basetti, Hasan Erdemir, Viktoria Amalyanovic, Nejla Gür, Rolf Peschinoff.

Yorumlar