Bağlantıda kalın

32. IFF Köprüde Buluşmalar

32. İstanbul Film Festivali kapsamında bu yıl sekizincisi düzenlenen Köprüde Buluşmalar, Avrupa ve Türkiye’den yapımcı, yönetmen, senarist ve kurum temsilcilerini bir araya getirip yeni uzun metraj projelerinin ilk uluslararası sunumunun yapılması için olanaklar yaratmaya devam ediyor. Köprüde Buluşmalar kapsamında düzenlenen Film Geliştirme ve Yapım Aşaması Atölyeleri’nin kazananları ile Türkiye-Almanya Ortak Yapım Fonu tarafından desteklenecek projeler 11 Nisan Perşembe akşamı Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Ekselansları Sayın Laurent Bili’nin ev sahiğliğinde, Fransız Sarayı’nda yapılan bir törenle açıklandı.

Yapım Aşaması Atölyesi’nin Kazanan Projesi

Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl ikinci defa yapım aşamasında olan filmleri desteklemek amacıyla, Türkiye’den, çekimlerinin en az yarısı tamamlanmış veya post-prodüksiyon aşamasında olan uzun metraj filmlere ve belgesellere açık olan Work in Progress / Yapım Aşaması Atölyesi gerçekleştirildi. Yapım Aşaması Atölyesi’ne Azize Tan, Gülin Üstün ve Tobias Pausinger’den oluşan Köprüde Buluşmalar Danışma Kurulu tarafından seçilen çekim veya post prodüksiyon aşamasındaki 5 film katıldı.

Törende konuşan Paolo Bertolin, “Jüri olarak öncelikle Yapım Aşaması Atölyesi’ne katılan tüm projelere övgülerimizi sunmak isteriz. Farklı öyküleme ve estetik yaklaşımlarıyla, Yapım Aşaması Atölyesi’ne seçilen beş film, ilk ya da ikinci filmlerini yapan yönetmenler tarafından gelecekteki parlak ve muhtelif Yeni Türk Sineması’nı, çeşitlilik barındıran akımları, trendleri yansıtıyor ve tasarlıyorlar. Böylelikle seçici kurula seçimleri için ve filmcilere hikayeleri ile vizyonlarını hayata geçirmeye yönelik çabalarından dolayı teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Köprüde Buluşmalar – Work in Progress / Yapım Aşaması Atölyesi’ne katılan projeler şunlar:

Kalandar Soğuğu / Cold of Kalandar (Yönetmen: Mustafa Kara, Yapımcı: Nermin Aytekin)
Kar Korsanları / Snow Pirates (Yönetmen: Faruk Hacıhafızoğlu, Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu)
Kusursuzlar / The Impeccables (Yönetmen: Ramin Matin, Yapımcılar: Giyotin Film / Emine Yildirim, Oguz Kaynak ve Karavan Film / Bertrand Glosset)
Sesimi İzle / Watch My Soundtrack (Yönetmen: Koray Ezgin, Yapımcı: Koray Ezgin)
Sivas: (Yönetmen: Kaan Müjdeci, Yapımcı: Kaan Müjdeci)

Atölye bitiminde Full House’un kurucu ortaklarından yapımcı Didar Domehri, Venedik Film Festivali Seçici Kurul üyesi Paolo Bertolin ve Wild Bunch Satın Alım Müdürü Marie-Pierre Valle’den oluşan uluslararası jürinin seçtiği Ramin Matin’in Kusursuzlar / The Impeccables filminin yapımcıları Emine Yıldırım, Oğuz Kaynak ve Bertrand Glosset’e bu yıl ilk defa verilen ödülün sahibi oldular. Köprüde Buluşmalar Yapım Aşaması Atölyesi kapsamında verilen ve seçilen filmin tüm online post prodüksiyonunu kapsayan ödülü ise Sivas filminin yapımcısı Kaan Müjdeci’nin oldu.

Film Projesi Geliştirme Atölyesi’nin Kazanan Projeleri

İstanbul Film Festivali bünyesinde gerçekleşen Köprüde Buluşmalar kapsamında bu yıl altıncısı gerçekleştirilen Film Geliştirme Atölyesi’ne yapılan 159 başvuru arasından, Ahmet Boyacıoğlu, Sevil Demirci ve Yamaç Okur’dan oluşan Danışma Kurulu ile Feride Çiçekoğlu, Hüseyin Karabey ve Serkan Çakarer’den oluşan seçici kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, atölyeye katılacak 12 proje belirlendi.

Bu yıl Köprüde Buluşmalar – Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen projeler şunlar oldu:

Albüm (Mehmet Can Mertoğlu)
Antoine Köpe’nin Günlükleri (Nefin Dinç)
Bayrak (Ezgi Kaplan)
Ben Tek Siz Hepiniz (İnan Temelkuran)
Cemil Şov (Barış Sarhan),
Deniz Seviyesi (Nisan Dağ ve Esra Saydam)
İkarus (İlksen Başarır)
Kaçış (Kenan Kavut)
Kan Parası (Kıvanç Sezer)
Kardeşler (Ömür Atay)
Mavi Çadır (Marşa Franco)
Saklı (Selim Evci)

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu

Törende ayrıca, İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar, Medienboard Berlin-Brandenburg ve Hamburg Schleswig-Holstein Film Fonu işbirliğinde oluşturulan ve iki ülke arasındaki ortak yapımlar için yeni bir teşvik sunmayı amaçlayan Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu tarafından desteklenecek projeler de açıklandı.

Başvuru yapan 10 proje arasından kurum temsilcilerinden oluşan jüri tarafından oybirliğiyle seçilen 6 proje fon ile desteklenecek. Her üç kurumun temsilcileri “projelerin yüksek kalitesine dikkat çekerken, gelecekte ortaya çıkabilecek yeni Türk-Alman ortak yapımları için heyecanlandıklarını ve birlikte çalışmaktan zevk aldıklarını” ifade ettiler.

Türkiye-Almanya Ortak Yapım Geliştirme Fonu’nun destek vereceği projeler şunlar:

– Özcan Alper – Rüzgarın Hatıraları / Memories of the Wind – 22.000 Euro
Ortak Yapımcılar: Nar Film Yapım (TR), Bredok Film Production (DE)

– Ömür Atay – Kardeşler / Brothers – 15.000 Euro
Yapımcı: Anka Film (TR), Beleza Film (DE)

– Seren Yüce – Sessizlik / Silence – 20.000 Euro
Yapımcı: Motiva Film (TR), Wüste Film OST (DE)

– Ezel Akay – Orada The Tales of Caravanserai – 20.000 Euro
Yapımcı: 90 Film Prodüksiyon (TR), Bredok Film Production (DE)

– Emine Emel Balci- Nefesim Kesilene Kadar / Until I Lose My Breath – 20.000 Euro
Yapımcı: Prolog Film (TR) / Una Film (DE)

– Rezan Yesilbas Mesafe / Distance – 10.000 Euro
Yapımcı: Yeni Sinemacilik (TR), (DE) mîtosfilm

Yorumlar