Doğa-Çevre

37 yıl boyunca hergün bir ağaç dikti

Jadav-Payeng

Sıcaktan ölen yılanları gördüğünde bölgeyi ağaçlandırmak istedi, kimse ona inanmadı. Ama vazgeçmedi, 37 yıl boyunca her gün bir ağaç dikti. Ortaya Belgrad ormanı büyüklüğünde bir orman çıktı.

Genç Jadav “Molai” Payeng 37 yıl önce ağaç dikmeye başlayarak doğaya yardım etmeye karar verdi. Tohumları ve fidanları doğduğu yere oldukça yakın bir yerde bulunan Hindistan’ın Assam bölgesindeki çorak bir kıyı kordonuna ekmeye başlayan Jadav, kesilen ağaçların yerinde vahşi hayatın yeniden canlanabileceği bir yeşil alan yarattı.

Jadav daha sonra ağaçlandırdığı yerde kendi ormanını kurmaya karar verdi. 37 yıldır tohum ve fidan dikmeye devam eden Jadav’ın Ormanı şimdi 5.67 kilometrekarelik bir alanı kapsıyor. İstanbul’da Belgrad Ormanı kadar büyüklüğe sahip bu alan 3.41 kilometrekarelik Central Park’tan daha büyük.

Jadav’ın bu kararı vermesinde bir gün selden sonra kumluk alanda bulduğu ölü yılanları görmesi oldukça etkili olmuş. Jadav bütün canlıların kendini güvende hissedeceği ve ellerinden alınmayacak bir doğal yaşam alanına sahip olmasını istemiş.

Selden sonra ağaçlık bir yer bulamadıkları için yılanların sıcaktan öldüğünü belirten Jadav, yardım için yerel hükümetin ağaçlandırma departmanını aramış. Ama departman o bölgede bir ormanın yetişemeceğini belirtmişler.

Jadav-Payen2

Kendisine hiç kimsenin inanmadığını ve yardım etmediğini belirten Jadav, buna rağmen vazgeçmemiş. Şimdi ise Jadav’ın Ormanında 115 adet fil her yıl 3 ay boyunca konaklıyor. Ormanda aynı zamanda su aygırları, geyikler, kaplanlar da bulunmakta.

Jadav son nefesine kadar ormanı büyütmekten vazgeçmeyeceğini belirtiyor. Jadav’a çalışmalarından ötürü eski Hindistan başbakanı A.P.J Abdul Kalam tarafından Hindistan’ın Orman Adamı ünvanı vermiş. 2014 yılında ise kendisi hakkında kısa bir belgesel çekilmiş.

En büyük tehditin insan olduğunu belirten Jadav, ileride ekonomik çıkarlar için insanların ormanını yok etmesinden ve hayvanların yine tehlike altında kalmasından korkuyor.

Doğadaki en korkunç canavarın insan olduğunu söyleyen Jadav, eğer bir değişiklik yapılmazsa, korkunç olarak bilinen kaplanlar ve gergedanlar da dahil olmak üzere her şeyin insanlık tarafından yok edilebileceğini belirtiyor. Ama Jadav kendisi gibi bir kişi böyle bir değişikliği sağlayabiliyorsa, diğer insanların bu güce de sahip olduğunu ve harekete geçebileceğini savunuyor.

(CNN)

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı
ataşehir escort