Bağlantıda kalın

4. Alaçatı Ot Festivali

4. Alaçatı Ot Festivali 13 – 14 Nisan 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek. Festival amacı, içeriği, etkinlikleri ve tümü gönüllü çalışmalarıyla benzerlerinden ayrılıyor.

Festival Hakkında:

2010 yılında tek gün olarak başlayan Festival, 2011 yılında iki güne çıkarılmış ve Alaçatı halkının sahip çıkmasıyla artık geleneksel kimliğine kavuşmuş.

Festival organizasyonu bu seneki mesajına ”Doğa’nın kıymetini bilen, keyfini çıkartanların festivali” sloganını da ekledi.

Festival, Alaçatı Pazar Yeri Camii ve çevresinde yer alacak. Festivalin ilk gün programı, kortejin Değirmenler altından yürüyüşüyle başlayacak, Cami avlusunda klasik müzik konseri, halka açık Festival resepsiyonu, Alaçatı Ot Festivali Gala Yemeği ile devam edecek. Bu sene, özellikle yüksek besin değeri ile önemini vurgulamak istediğimiz şevketi bostan bitkisinin tanıtımı için bu Gala Yemeğinde, Jüri üyelerinin yaratacağı şevketi bostanlı birer yemek, yemek yazarları ve basına tanıtılacak.

İkinci gün, yarışmalarla geçecek. ”En fazla ot çeşidini kim toplayacak?” , ”En güzel otlu yemeği kim yapacak?” Bu iki yarışma sonucunda, dereceye girenlere altın ödülleri dağıtan Festival, Alaçati’nin doğal ve kültürel zenginliklerini ortaya çıkarmayı hedefliyor.

Bu sene 25 yaş altı gençleri özendirmek için, ”en fazla ot çeşidi” yarışmasında, şayet dereceye girerlerse, kazanacakları altın ödülüne ilaveten birer bilgisayar ile de ödüllendirilecekler.

Yarışmalar devam ederken, Alaçatı restoranlarının festival alanındaki standlarını açmaları ve birer çeşit otlu spesiyalitelerini tadıma sunmaları Festival’e gelen konukların damak tadını şenlendirecek. Aynı alanda, yerel üreticiler, yiyecek, içecek, çeşitli ot ve otlu ürünler sunarak konukların damak ve göz zevkine hitap edecek.

Bu sene Festival kapsamındaki bir başka yenilik de, Alaçatı Bitkileri Uygulama Bahçesi… Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Tarım İl Müdürlüğü uzmanları işbirliği ile hazırlanan bu projedeki amacın, Alaçatı ve civarında yetişen bitkiler ile eski ev bahçelerinde bulunan bitkileri sergileyerek çevre bilinci ve farkındalığının artırılması olduğu belirtiliyor.

Geçen yıl Festivalde yarışan yemeklerin tarifleri de, geçmiş senelerde olduğu gibi, bir kitap halinde gelen konuklara dağıtılacak.

Alaçatı’nın Nisan’da ne kadar büyülü bir yer olduğunu görmek, ot kokusunun stantlardan taşan kekik, fesleğen ve karanfil kokularına karıştığında nelere kadir olduğunu yaşayabilmek, reçel, kekik balı, şarap, enginarlı pilav stantlarına karışmak, daracık sokaklarında oturan yaşlıların yüzlerinde göç tarihinin öyküsünü okuyabilmek için baharda yapılacak Festival’e doğa dostu herkes davetli …

Program ve Detaylı Bilgi İçin: www.otfestivali.com

Yorumlar