Bağlantıda kalın

4. Trans Onur Yürüyüşü

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve Transseksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen 4. Trans Onur Yürüyüşü “Direniş” temasıyla ve kalabalık bir katılımla gerçekleştirildi.

Yürüyüş öncesi bir konuşma yapan Avukat Eren Keskin, “Sizinle birlikte bu yürüyüşte olmak benim için onurdur. Yerleşik erkek egemen sisteme karşı feministler ve eşcinseller iyi ki varlar” şeklinde konuştu.

LGBTT üyeleri, 4. Trans Onur Yürüyüşü’nü Taksim Meydan’dan başlayarak Tünel’e yürüyerek gerçekleştirdi. İstanbul LGBTT, Sivil Toplum Girişimi, Kadın Kapısı, Lambdaistanbul, Ankara Pembe Hayat, LGBTT Derneği, İzmir Üçgen LGBTT Derneği, SPOD ve Diyarbakır Hebun gibi kuruluşların katılımıyla bir araya gelen yaklaşık 3 bin kişilik grup, Taksim Meydan’ında toplandı. Ardından grup üyeleri, LGBTT bayrağını açarak hep birlikte yürüyüşe geçti. İstiklal Caddesinden hareketle sloganlar atan grubun yürüyüşü Tünel’de son buldu.

Katılımcılar adına basın açıklaması yapan bir grup üyesi, “Bugün her sene olduğu gibi zulme ve baskıya karşı tek ses ve renk olmak için buradayız bir aradayız. Yalnızca son bir sene içinde 18 trans birey nefret cinayetine kurban gittiği için buradayız. Eşcinseller ve transseksüeller aileleri tarafından kaçırılıp kaybedildiği için buradayız. Başta Meclis Sitesi ve Bayram Sokak olmak üzere trans kadınların evleri mühürlendiği için buradayız” dedi.

İktidar sahiplerine seslenen grup üyesi, “Mahalle baskısı, ırkçılık, cinsiyetçilik gibi her türden ayrımcı, faşizan ideolojiye yoğurduğunuz toplum, gezi direnişiyle bu kirli oyununuzu bozdu. Bir ay boyunca dünyaya kardeşliğin ve dayanışmanın en güzel örneklerini verdi. Üzgünüz, özgürlüğün tadını aldık. Umudumuzdan vazgeçmiyoruz” diye konuştu.

LGBTT yürüyüşüne CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve sanatçı Füsun Demirel de yürüyerek destek verdi.

Fotoğraflar: Akın Aydınlı, Volkan Koç

Yorumlar