Bağlantıda kalın

Genel

41. İstanbul Müzik Festivali Başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 41. İstanbul Müzik Festivali, Zaman ve Değişim teması ile 4 Haziran’da başlıyor.

29 Haziran tarihine kadar sürecek olan 41. İstanbul Müzik Festivali, 500’ün üzerinde dünyaca ünlü yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un farklı mekânlarında ağırlayarak klasik müzikseverlere “Zaman ve Değişim” teması etrafında kurgulanmış programıyla müzik dolu bir ay yaşatacak. Festival programında festival temasıyla bağlantılı özel etkinlikler ve ücrestiz konserler de gerçekleştirilecek.

41. İstanbul Müzik Festivali, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ile açılıyor

41. İstanbul Müzik Festivali, 4 Haziran Salı akşamı 20.30’da Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek açılış töreni ve konseriyle başlayacak. Açılış töreninde, genç müzisyenlerin eğitim ve gelişimleri yönündeki çabalarıyla da öne çıkan ve günümüzün en başarılı sanatçıları arasında yer alan piyano ikilisi Güher ve Süher Pekinel’e festivalin Onur Ödülü takdim edilecek.

Törenin ardından festivalin açılış konserinde, şef Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Franz Waxman’ın Carmen Fantezisi’nde, 7. Uluslararası Genç Müzisyenler Çaykovski Yarışması’nı kazanan Veriko Çumburidze’ye eşlik edecek. Orkestra, ardından, Hector Berlioz’un 14 numaralı Fantastik Senfoni’sini seslendirerek programını tamamlayacak.

Açılış Kadıköy Caddebostan’da kurulacak dev ekrandan ve www.borusan.com web sitesi üzerinden de canlı olarak izlenebilecek.

İstanbul Müzik Festivali’nde Bir İlk: “Bir Yoga Klasiği” Klasik Müzik Yoga ile Buluşuyor

41. yılında zaman ve değişimin altını çizen İstanbul Müzik Festivali, ilk haftasında sıradışı bir mekânda, sıradışı bir etkinliğe imza atıyor. Festival, 6 Haziran Perşembe akşamı saat 21.00’da MAC Bebeköy’de gerçekleştirilecek “Bir Yoga Klasiği” ile sadece klasik müzikte kalıpları yıkmakla kalmayacak, disiplinlerarası duvarları da yıkarak klasik müziği yoga ile buluşturacak.

“Bir Yoga Klasiği” başlıklı etkinlikte, yoga meraklıları deneyimli eğitmenler eşliğinde yoga yaparken, dileyen dinleyiciler de şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra’Sion konserini dinleyerek MAC Bebeköy’ün Boğaz’a hâkim manzarasının keyfini çıkaracak. Profesyonel genç müzisyenlerden oluşan bir yaylı çalgılar topluluğu Orchestra’Sion, hem renkli repertuvarı hem incelikli yorumlarıyla seyircilerden ve müzik yazarlarından övgüler alıyor.

Etkinlik ücretlidir.

Festivalden ücretsiz konserler: Festival Her Yerde!

İstanbul Müzik Festivali bu yıl bir yenilik daha yaparak halka açık mekânlarda, genç müzisyenlerin dinleyicilerle buluştuğu ücretsiz konserler gerçekleştirecek. Festivalin ilk haftasında iki ücretsiz konser seyircilerle buluşacak.

2011 yılında kurulan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri ve mezunlarından oluşan Tempesta Quartet, 8 Haziran Cumartesi günü 16.00’da İstanbul Oyuncak Müzesi’nde ücretsiz bir konser verecek. Kadrosunda Banu Selin Aşan, Hakan Güven, Emre Akman ve Seren Karabey’in bulunduğu Tempesta Quartet, 2011 yılında Hamburg’da gerçekleşen 5.Uluslararası Mendelssohn Yaz Okulu Festivali’ne seçildi, İstanbul Üniversitesi, Kültür Üniversitesi ve Koç Üniversitesi başta olmak üzere pek çok üniversite ile Milli Saraylar Müzesi’nde dizi konserler verdi.

Aynı gün 17.00’da ise İstanbul Modern’de bir başka ücretsiz konser gerçekleştirilecek. Büyük Brass Quintet ve Küçük Brass Quintet, festival izleyicisiyle 8 Haziran Cumartesi günü 17.00’da İstanbul Modern’de buluşacak. Marimba sanatçısı Elman Mecid, 16 Haziran Pazar günü saat 13.30’da Fransız Geçidi ve yine aynı gün saat 17.00’de Tünel Geçidi’nde olmak üzere ücretsiz iki konser verecek. Halen Bilkent Vurmalı Çalgılar Ana Sanat Dalı’nda eğitim gören Elman Mecid Almanya’nın Nürnberg kentinde gerçekleştiren 4. Marimba Yarışması’nda birincilik ödülü ve jüri özel ödülü, 8. Uluslararası “Giornate della Percussione”de iki ayrı dalda ödül ile İspanya’nın Valencia kentinde gerçekleştirilen “Perkulliria” 4. Uluslararası Perküsyon Yarışması’nda ikincilik ödülü kazandı.

Festival boyunca devam edecek ücretsiz konserler ve genel program hakkında detaylı bilgi için festivalin resmi web sitesi muzik.iksv.org ziyaret edilebilir.

 

Yorumlar