Bağlantıda kalın

7. Uluslararası 2. El Film Festivali

Filmlerin elenmesi ve ellenmesinden yana olmadığı için jürisiz olarak düzenlenen 2. El Film Festivali’nin yedincisi 20-24 Şubat 2013 tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak…

Festival, “Elemiyoruz, Ellemiyoruz” sloganıyla 2007 yılından itibaren bağımsız ve amatör bir kimliğe sahip Ankara Kısa Filmciler Derneği tarafından, 6 yıldır Ankara’da düzenleniyor. Festivalin temel amacı, daha önce ön elemede elenmiş kısa ve uzun filmleri hiçbir ön şart aramaksızın seyirci ile buluşturmak. Festival yönetimi, öncelikle Türkiye’deki film festivallerinin kalitesinin artmasını ve film yönetmenlerinin emeklerinin karşılığını almasını istiyor.

Bu sene ritm konseptiyle hazırlanan 2. El Film Festivali’ne başvurular 22 Ocak 2013’te son bulacak. Belirlenen ritim konsepti doğrultusunda; film başlıklarını yedi nota üzerinden kategorilendiren festivalde; ilk nota DO- Denedin Olmadıysa sloganı ile açıklanmıştı.  İkinci nota ise “RE- Reddettiler Elendiysen” başlığı ile festival izleyicisi ile buluşacak. 2007 yılından beri elenen filmleri seyirci ile buluşturan festival yedinci yılında yedi nota başlığı ile bu filmlerin gösterimini sağlamaya devam edecek.

Festival 2011’de uygulamaya koyduğu her kısa film için telif hakkı ödenmesi kapsamına bu yıl uzun metrajlı filmleri de alıyor. Hem kısa film hem uzun metraj film yönetmenlerine filmin gösteriminden elde edilen gelirin tamamı ödenecek. Sistem bir seanstan elde edilen gelirin o seansta yer alan filmlerin sayısına bölünmesi şeklinde uygulanıyor ve hiç bir kesinti olmuyor.

2. El Film Festivali diğer film festivallerini etik olmaya davet ediyor: “2. El Film Festivali olarak filmlerin karanlık odalarda elenmelerine, daha da kötüsü izlenilmeden ve izlettirilmeden çoğu zaman çöpe atılmasına karşı çıkıyoruz. Türkiye’de ilk defa kendi etik kurallarımızı yazdık ve bunun diğer film festivallerine örnek olmasını istiyoruz. Film festivallerinin iki temel amacı olması gerektiğine inanıyoruz: Filmi izleyici ile buluşturmak ve filmin yönetmenine katkı sağlamak. Bu nedenle Türkiye’de düzenlenen film festivallerinin, eleme ve elleme kriterlerinin ve jüri sistemlerinin değişmesi gerekmektedir.”

Yorumlar