Bağlantıda kalın

A Midsummer Night's Dream

Shakespeare eserlerini yazarken, kendinden yüzyıllar sonra bile sahneleceğini tahmin ediyor muydu bilinmez. Ancak tahmin ediyorsa bile yine de Modern Dans Topluluğu’nun performansını görse şaşırırdı.

MDT’nin sahneye koyduğu ‘Bir Yaz Gecesi Rüyası’ size tanıdık gelebilir… Kimbilir belki okumuşsunuzdur, belki izlemişsinizdir… Ama silin kafanızdaki tüm o görüntüleri. MDT öyle bir düzenleme ve kareografi yapmış ki, az önce de dediğim gibi Shakespeare görse dili tutulur…

Antik Yunan’da geçiyor eser…. Ama The Doors parçalarıyla ve rengarenk kıyafetlerle..

Retro akımının çok moda olduğu günümüzde, bizden önceki kırk yıldan parçalar almak, esinlenmek çok da alışılmadık bir şey değil aslında ama sanıyorum MDT’nin yaptığı şekilde harmanlamak ilk olmasa bile az rastlanır türden…

Düşünün ki, ‘The Doors’un “Whisky Bar” parçasıyla açılıyor sahne. 16. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasındaki köprüyü öyle güzel kurmuş ki Paar, seyirciyi hem şaşırtıyor hem de görsel bir şölen sunuyor.

20.yüzyıla taşınan Antik-Yunan partisi, afyon çiçeği Puck’ın gelmesiyle birden tam bir rüyaya dönüşüyor. Afyon çiçeğinin getirdiği sarhoşlukla kendilerinden geçen davetliler tam bir karnavala sürüklüyor izleyiciyi.

Hippolyta ile Theseus’un ev sahipliğini yaptığı parti, Hermia ile Lysander’in aşkları, Oberan ve Titania’nın kavgalarıve Helena-Hermia-Demetrius aşk üçgeni, afyon çiçeği Puck’ın da katkılarıyla bir yanlış anlaşılmalar silsilesinin içinde karma karışık bir hal alıyor.

Kareografisini Hans Henning Paar’ın üstlendiği eserin dekoru Talat Ayhan’a, kostümleri Gazal Erten’e, ışık düzeni ise Fuat Gök’e ait.

Dansçılar; Müge Güleşen, Aslı Güneş Sümer, Deniz Alp, Hakan Odabaşı, Misket Alkım, Yıldız Kaplan, Zeynep Körpeoğlu, Nazlı Dirin, Özlem Özükan, Özlem Özdemir, İlke Sayıner, Beste Üstün, Seda Özyalçın, Anna Akabalı, Nisan Yazgülü Ter, Kerem Ünal İnanç, Emrah Keskin, Ali

Akabalı, Mert Okutan, Burhan Yücel, Eftal Dirlik, Hakan Özenalp ve Oğulhan Öztürk görev alıyor.

Eser 15.05.2012 tarihine kadar Ankara Opera Sahnesinde izlenilebilir…

Deniz Bilgen ÇAKIR – Ankara
dbc@maroon.com.tr

Yorumlar