Bağlantıda kalın

Abdulkerim Bozan: Yaşam Çığlığı

Abdulkerim Bozan‘ın “Yaşam Çığlığı” isimli ilk kişisel sergisi 9 Mayıs – 3 Haziran 2013 tarihleri arasında Türker Art’ta görülebilir…

Sanatçı Yaşam Çığlığı adlı sergisindeki eserlerinde, plasentayı referans alarak; cinsiyet, kimlik, şiddet, ötekileştirme ve aidiyet kavramları üzerine video, enstalasyon, fotoğraf, baskı, yağlı boya ve akrilik tekniklerini uyguluyor.

“Kendi Kendine” adlı çalışma, video tekniğinden yararlanarak kadının kendini plasenta içinde çarmıha gerilmesini konu alıyor ve M.Ö. 700’lere bir gönderme yapıyor. Çıkan gıcırtı sesin de; Avrupa Engizisyon dönemine atıfta bulunan Bozan, videonun bir kesitinin de statik hali ”Kendi Kendine Çile” çalışmasında tuval üzerine karışık teknikte aynı konuyu betimliyor.

Abdulkerim Bozan 1979 Kızıltepe, Mardin’de doğdu. Kocaeli Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı, Resim Programını birincilikle kazandı. “Dijital Teknolojinin Plastik Sanatlara Sağladığı Olanaklar” konulu yüksek lisans tezi ile 2011 yılında mezun oldu. Marmara Üniversitesi’nde Öğretim Görevlisi olarak devam etmekte ve İstanbul’da kendi sanat atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Ulusal ve uluslararası pek çok sergi, sanat fuarı, bienal ve yarışmalarda çalışmaları sergilenmiş olup birçok müzede eseri bulunmaktadır.

Adres: Türker Art, Şakayık Sokak Ful Apt. No:43 Daire:2 Teşvikiye, İstanbul

Yorumlar