Bağlantıda kalın

Genel

Açık Radyo'dan Yeni bir Program

Açık Radyo’da yeni bir program başlıyor: Ekoloji Hareketinin Gündemi. Programı, 60’a yakın avukattan oluşan Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları, yani kısaca ÇEHAV hazırlıyor. Ekoloji Hareketinin Gündemi Açık Radyo’da her Salı ve Perşembe, sabah 8:55’te dinlenebilir. İlk program 10 Temmuz’da.  


Her programda ülkemizin çevre ve ekoloji hareketinin yerelde yürüttüğü mücadelelerinin gündemini ve süregelen davaları, bu mücadeleye hukuki destek sunan Çevre ve Ekoloji Hareketi Avukatları üyelerinden biri konuşulup değerlendirilecek.

 

ÇEHAV üyeleri, gündemdeki çevre ve ekolojiye ilişkin birçok davaya vekil olarak bir şekilde katkıda bulunuyor ya da bu davaları yerel halkla birlikte yürütüyor. Dolayısıyla sürece ilişkin son gelişmelere dair en sağlıklı bilgi çoğu zaman ÇEHAV‘da oluyor. Dakika dakika yaşanan gelişmelere herkesten önce ÇEHAV vakıf olabiliyor.          

            

Örneğin 1/100 bin Mersin- Karaman çevre düzeni planı davasında verilen yürütmenin durdurulması kararının altında Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği avukatları olarak ÇEHAV üyelerinin katkısı ve imzası var. ÇEHAV Gerze’de 200’e yakın direnişçinin davasında Gerze Asliye Ceza Mahkemesi’nde savunma yaptı. ÇEHAV üyeleri Türkiye Barolar Birliği ve il baroları çevre ve kent komisyonlarına üye, kimisi baro yöneticisi, kimisi komisyon temsilcisi.

 

Birsüre önce Çıralı’da pansiyonların yıkılması ile ortaya çıkan alanın Ormanspor’a tahsisi Ormanspor’un da Rixos’a kiralamasına karşı çıkanlar, Sığacık Koyu’nda balık çiftlikleri ile mücadele edenler, Aliağa Termik Santrali’ne karşı yürütülen davalarda görev alanlar, Zeytinlik alanların madenlere, HES’lere, turizm tesislerine tahsisi, Taksim başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında imar planı değişikliklerine karşı duran, Türkiye çapındaki HES projelerine karşı mücadeleler ve davalar yürüten, Bergama’da altın madenciliğine karşı yürütülen mücadelenin 20. yılında devam eden davalarda yatırımcı şirketler ile hukuki süreci yürüten, Hopa davası, 12 Eylül Davası gibi birçok toplumsal davanın takipçisi ve emektarı olan ÇEHAV üyeleri, bilgi ve deneyimlerini Açık Radyo aracılığı ile Türkiye’yle paylaşacak ve bu konulardaki gelişmeleri duyuracak.

Yorumlar