Bağlantıda kalın

Adalar Müzesi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı projeleri kapsamında, Adalar Vakfı, Adalar Belediyesi ve Adalar Kaymakamlığı’nın ortak çalışması ile hayata geçirilen Adalar Müzesi 10 Eylül 2010 tarihinde tamamen faaliyete başladı. İstanbul’un ilk çağdaş kent müzesi yaklaşımı, içeriği, sunumu, mekanları, yerleşimi ve etkinlikleri ile ziyaretçiler için farklı bir deneyim sunuyor.

Ziyaretçileri, 9 İstanbul Adası’nın çeşitli haritaları ve uzay fotoğrafları üzerinde yapılan çalışmalar sonucu hazırlanan Giriş Animasyonu karşılıyor ve Adalar’a ilişkin temel kentsel bilgileri veriyor.

Ada kayalıklarında fosilleşmiş izleri bulunan ve 400 milyon yıl önce bu denizlerde yaşadığı bilinen Dunkleosteus zırhlı balık replikası da hemen karşınızda yer alıyor.

Müze Doğaya Sahip Çıkalım Mesajı Veriyor
Adalar’ın doğası, tüm zenginlikleri, tarih boyunca sahip oldukları çeşitlilik, zamanla kaybolan canlı türleri, doğanın yok edilişi ve sonuçları genel izleyiciye anlatılırken, özellikle çocukları sürprizler bekliyor. Adalar’ı çevreleyen sularda zamanla yitirilen canlı türleri de yine bu bölümde.

Yakın dönemde kaybolan balıklar, kabuklular ve bitkiler. Bir damla deniz suyunda yüzlercesi bulunan alglerden, mikroskobik canlıların karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşan atıkları “müsilaj”a kadar Marmara’da tükenen yaşam ele alınıyor. Bu bölümde video ve özellikle çocuklar için mikroskop ile incelemeye başvurulmakta.
Jeoloji Gezi Panosu
Adalar’ın kuşları
Antikçağ Yazarlarından ve Seyyahların Notlarından Adalar
Adalar’da Hayatın Şekillenmeye Başlaması
Adalar’ın İlk Sahipleri
Sürgünden Sayfiyeye …
Adalar’ın İstanbul’a Bağlanması ve Yerleşim Alanı Adalar
Uzaktan Sevilen, Yazları Gidilen Sayfiye Yeri Adalar
Adalar Mimarisi
Nüfus Değişikleri ve Göç
Adalar’a Ulaşım / Adalar İçinde Ulaşım / Kayık Yarışları Çalışması
Deniz Ulaşımı ve Su Sporları
Adalı Müzisyenler
Adalar ve Lezzet
Kaçış Yeri ve Yeniden Keşfedilen Adalar

Müzenin Her Noktasından Ulaşılabilir Veri Tabanları:
Adalar’ın tarihi, bugünü ve geleceğine ait bilgilere ulaşmaya olanak veren dokunmatik ekranlar üzerinde Haritalar, Osmanlı Arşiv belgeleri, Mimari Miras, Sözlü Tarih ve Adalı ünlüler veri tabanı…

Müze’nin Diğer Bölümleri
• Kütüphane
• Arşiv
• Etkinlikler, Atölyeler, Çocuk Eğitim Programları
• Ada Lezzet Turları
• Müze Dostları

Telefon:0216 382 52 80
Web: www.adalarmuzesi.org

Yorumlar