Bağlantıda kalın

Genel

Adile Naşit

17 Haziran 1930’da İstanbul’da doğan Adile Naşit, komedyen Komik-i Şehir Naşit ve Ermeni kökenli tiyatrocu Amelya Hanım’ın kızıdır. Ağabeyi Selim Naşit ve eşi Ziya Keskiner de ailenin diğer fertleri gibi tiyatrocudurlar. Adile Naşit ilk eşi olan Ziya Keskiner’in vefatından sonra 1983’te Cemal İnce ile evlenmiştir.

Daha çok anne tiplemeleriyle filmlerde yer alan Adile Naşit, kendine özgü tarzı ve unutulmayan kahkahasıyla sinemanın unutulmaz isimlerinden biri olmuştur. Canlandırdığı anne karakterleri ve çocuklara olan sevgisi nedeniyle 1985’te Yılın Annesi seçilmiştir.

14 yaşında babasının vefatıyla okulu bırakıp İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü’ne girer. Halide Pişkin grununda “Her Şeyden Biraz” oyunuyla İstanbul turnesine çıkar. Turneden sonra  Muammer Karaca’nın tiyatrosunda çalışmaya başlar.

1948-1951 yılları arasında Aziz Basmacı ve Vahi Öz ile kurdukları toplulukta çalışır. 1954’te tekrar Muammer Karaca tiyatrosuna döner ve 1960’a kadar burada çalışır. Naşit Tiyatrosu dağıldıktan sonra 1963-1975 yılları arasında Gazanfer Özcan-Gönül Ülkü tiyatrosunda çalışır.

Hisseli Harikalar Kumpanyası, Neşe-i Muhabbet, ve Şen Sazın Bülbülleri gibi müzikallerde de rol alan sanatçı bunlarda da çok başarılı bulunur ve beğenilir.

1947 yılında Seyfi Havaeri’nin yönettiği Yara filmiyle sinemaya giriş yapar. 1970’li yıllarda filmlerde daha çok rol almaya başlayan Adile Naşit , 1976’da rol aldığı İşte Hayat filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülür.  Hafize Ana olarak rol aldığı Rıfat Ilgaz’ın eseri olan Hababam Sınıfı serisiyle büyük beğeni kazanır.

Uluslararası Sanat Gösterileri’nin tiyatro ve müzikallerinde de rol alan sanatçı, sinema filmlerinde daha çok Ertem Eğilmez ve Kartal Tibet’in yönetti ve genellikle Münir Özkul ile rol aldığı komedi filmlerinde rol almıştır. Ayrıca Kuruntu Ailesi adlı televizyon dizisinde de rol almıştır.

Adile Naşit tek çocuğu olan Ahmet’i 16 yaşında kalp rahatsızlığından dolayı kaybeder. Çocuğunun ölüm haberini İzmir turnesinde alan sanatçı bunu seyircilerine belli etmemiş sahneye çıkarak oyununu tamamlamıştır.

Çocuğunu kaybettikten sonra daha çok çocuklara yönelik işlerde yer aldı. Uykudan Önce isimli çocuk programında anlattığı masallardan dolayı masalcı teyze olarak anılmıştır. Çocukların her akşam sevgi ve ilgiyle izlediği bu program, 11 Aralık 1987 yılında sanatçının hayatını kaybetmesiyle son bulmuştur.

Adile Naşit’in rol aldığı birçok film olmuştur. Bunlardan bazıları; Hanzo, Milyarder, Pembe Panter, Görgüsüzler, Yaygara, Kuzucuklarım, Televizyon Çocuğu, Sefil Bilo, Adile Teyze, Şabaniye, Lüküs Hayat, Gırgıriye, İşte Hayat, Tosun Paşa, Abbas Yolcu’dur.

Yorumlar