Bağlantıda kalın

Genel

Adım Adım Oluşumu

Bireysel ve amatör olarak yaptığımız sportif etkinlikleri, sosyal çevresiyle paylaşarak toplumun yararına bir etkinliğe dönüştürme fikriyle yola çıktılar. Spor, koşu, birliktelik, takım, yardım, destek, fark yaratmak gibi anahtar kelimeleri ortak paydalarına alarak topluma katkıda bulunmak istediler.

Türkiye’de uygulayabilecekleri yardımseverlik koşu için model ve süreç arayışlarımıza 2006’da başladılar. Bu çalışmalarımızı sonuçlandırdıktan sonra Adım Adım olarak ilk toplu yardımseverlik koşumuzu Mart 2008’te Antalya’da düzenlenen Runtalya Maratonu’nda yaptılar. Birkaç arkadaş olarak başlatılan bu girişim kısa sürede çığ gibi büyüdü; hem üye sayısı hem de yarattılan kaynaklar her yıl katlana katlana arttı.

Ülkemizin en büyük iki maraton organizasyonu olan İstanbul Avrasya Maratonu ve Runtalya Maratonu’nun Resmi Sosyal Sorumluluk Ortağı oldu. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk yardımseverlik koşu grubu, ülkemizin de en büyük amatör koşucu grubu konumuna geldi.

3.yılımızda bağışçı sayısı %80 artmış, toplanan bağış miktarı ise %120 artmış. Sonuçlar gösteriyor ki koşu ve haftalık seminer faaliyetleri ile üye sayımızda ciddi bir büyüme sağlanmış ve verilen kaynak yaratma eğitimleri ile de ulaşılan bağışçı sayısında bir patlama olmuş, diğer yandan kriz dolayısı ile 163 TL’den, 104 TL’ye düşen ortalama bağış 127TL’ye yükselmiş. Ama kendilerinin de hep söylediği gibi bağış tutarı değil, ulaşılan kişi sayısı önemli. Çünkü farkındalığı arttıran bu.

Son bilançoya bakarsak 560 AA üyesi, 12,003 bağışçıdan, 1,544,745 TL toplamış. Kurumlara direk olarak yapılan bu bağışlar ile,

• Buğday, 53 çiftliğine ekolojik çiftlik olmasını sağlayacak fon yaratmış.
• TEGV 6331 ilkokul öğrencisinin 1 yıl boyunca TEGV kaynaklarından faydalanmasını sağlanmış.
• TOFD 417 kişiye akülü elektrikli sandalye almıştır.
• TOG 447 üniversite öğrencisine eğitim ve öğrenim olanakları sağlanmış.

Bütün bunların yanı sıra AA, Yardımseverlik Koşusu ile ilgili

• TEB’e danışmanlık hizmeti vermiş ve bu sayede TEB koşucuları 48 genç kızımıza 1 yıllık burs sağlamışlardır.
• Sabancı Üniversitesi’ne danışmanlık hizmeti vermiş ve bu sayede 3 öğrencinin yıllık kitap gideri karşılanmıştır.
• İlkyar Üniversitesine danışmanlık hizmeti vermiş ve bu sayede 3 okul kütüphanesine kitap alınmıştır.
Hızlıca bir muhasebe yaptığımızda ADIM ADIM koşucuları son 4 yılda 7,248 kişinin hayatını değiştirmiştir.
Her koşan/yürüyen her AA üyesi yaklaşık 10 kişiye dokunmuştur, 10 kişinin bir anlamda hayatını değiştirmiştir ve bunu koşarak yapmıştır, bunu sadece koşmayarak yapmıştır.

Yardımseverlik koşusu yapan bu 560 kişinin, bir anlamda koşan meleğin %37’si 10 ve daha fazla kişiden bağış toplarken, %48’i 5 veya daha fazla kişiden bağış toplamış.

İletişim:
Adım Adım e-mail gruplarına üye olmak için aşağıdaki e-mail adreslerine boş birer e-mail atılabiliyor:
Adım Adım’ın ana faaliyetleri kapsamındaki konular ile ilgili iletişim için: adimadim-subscribe@yahoogroups.com
Adım Adım’ın ana faaliyetleri kapsamı dışındaki konular ile ilgili iletişim için: adimadim-ekstra-subscribe@yahoogroups.com

www.adimadim.org

Yorumlar