Bağlantıda kalın

Ahmed Arif

Ahmet Arif 1927 yılında Diyarbakır’da doğar. Ortaöğrenimini Diyarbakır’da tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girer.

1950 yılında Türk Ceza Yasasının 141. maddesine aykırı davrandığı gerekçesiyle tutuklanınca öğrenimi yarıda kalır.

Ahmed Arif serbest bırakıldıktan sonra bir süre plan kopyalama teknisyeni olarak çalışır. 1952’de gizli örgüt kurma savıyla tekrar tutuklanarak 2 yıl cezaevinde kalır. Çıktıktan sonra Ankara’da çeşitli gazetelerde ve dergilerde teknik eleman olarak çalışır.

Ahmet Arif, şiire lise yıllarında Haşim, Tanpınar ve Cahit Sıtkı gibi şairlerin etkisiyle başlar. 1950’lere doğru Nazım Hikmet’in çizgisinde toplumsalcı şiire yönelir. Ancak şiirlerinde doğduğu ve yetiştiği bölgenin ağıtları, türküleri ve masallarının etkisi daha çok görülür. Dergilerde çok az sayıda şiirilerinin çıkmasına rağmen ilgi çekmeyi başarır.

Ankara’da gazete ve dergilerde çalışırken şairliğini ön plana çıkarmaz ve şiirlerini gizleyerek yayınlanmalarına izin vermez. 1960’larda gelen özgürlüğe de güvenmez. Çeşitli dergilerde daha önce çıkmış bazı şiirlerini Soyut dergisi topluca basar. Bunun üzerine bir yıl sonra Ahmed Arif’in izni alınarak kitabı yayınlanır ve çok büyük ilgi görür. Yaşadığı bölgenin halk kültürünü şiirine yansıtan ve şiire başka bir hava getiren özgün tarzına rağmen başka bir kitap çıkarmaz.

Hasretinden Prangalar Eskittim adlı tek şiir kitabı olan Ahmed Arif, 1991 yılında Ankara’da hayata veda eder.

Yorumlar