Bağlantıda kalın

Akira Kurosava

1910 yılında Japonya’da doğan Akira Kurosava, sinema tarihinin en önemli ve etkileyici isimlerinden biri olarak kabul edilir.

Babası batı kültürünü tanıması için onu tiyatro ve sinema izlemeye yönlendirerek küçük yaştan itibaren sinemayla tanışmasını sağlar. Kurosava öğretmeni Tachikawa’nın onu cesaretlendirmesiyle resim yapmaya başlar. Okulu sevmesi için öğretmeninden çizimleri konusunda sürekli övgüler alan Akira Kurosava, öğretmenini büyümesine sebep olan ikinci gizil güç olarak tanımlar. Aynı zamanda hat sanatı ve kendoyla da ilgilenir.

Ressam olmayı planlayan Kurosava abisinin yanına yerleşir. Burada bir çok yabancı film görme imkanı bulur, tiyatro ve sirklere gider. Abisi Heigo’nun intiharıyla büyük sarsıntı geçiren Kurosava, 1935 yılında P.C.L stüdyolarında yardımcı yönetmen olarak sinemaya başlar.
Birçok yönetmene yardımcılık yaptığı beş sene boyunca en önemli eğitim ve desteği Kajiro Yamamoto’dan alır. 24 filmin 17’sinde ona asistanlık yapar. 1941’de Yamamoto’nun başka bir film çekmesi nedeniyle asistanlığını yaptığı Horse filminin çekimlerinin büyük bir bölümünü yönetmen olarak üstlenir.

Yamamoto tavsiyesi üzerine senaryo da yazmaya başlayan Kurosava tüm filmlerinin senaryolarını kendisi ya da başkalarıyla ortaklaşa yazar. Zamanla senaryo yazma konusunda dünyanın en başarılıları arasında yer alır.

Akira Kurosava, ilk filmi Büyük Judo Efsanesi’ni 1943 yılında yönetir. Ardından çevirdiği En Güzel (1944), Kaplanın Kuyruğuna Basanlar (1945), Gençliğime Hayıflanmıyorum (1946), Sarhoş Melek (1948), Kuduz Köpek (1949) ve Skandal (1950) gibi filmleriyle Japonya’nın en önemli film yönetmeni konumuna gelir. Venedik Film Festivali’nde en iyi film ödülünü alan 1950 yapımı Rashomon ile Batı’da da tanınmaya başlar.

1944 yılında savaş zamanı işçi kadınları konu alan yarı belgesel tarzı The Most Beautiful (En Güzel) filminde, birçok filminde yaptığı gibi; oyuncuları gerçekçi bir performans elde etmek amacıyla fabrikada konaklatarak, aynı yemeği yemelerini sağlar ve onlara karakterlerinin adlarıyla hitap eder. Filmde kadın işçilerin lideri rolündeki Yōko Yaguchi diğer oyuncuların da temsilcisi olur. Onların isteklerini Kurosava’ya iletirken sık sık anlaşmazlığa girseler de aralarında bir yakınlık başlar. İkili 1945 yılında evlenerek ömürlerinin sonuna kadar birlikte yaşarlar ve iki çocukları olur. Hisao prodüktör olur ve babasının filmlerinde görev alırken diğer çocukları Kazuko kostüm tasarımcısı olur.

Kurosava’nın bir sonraki filmi duygusal bir aşk hikayesi olan One Wonderful Sunday, savaş sonrası Tokyo’sunda savaşın fakirleştirdiği bir çifti konu bir haftalık izin günlerindeki eğlencesini konu alır. 1947 yılında Kurosava’nın senaryosunu yazdığı aksiyon, macera ve korku türündeki Snow Trail isimli film Senkichi Taniguchi tarafından yönetilir. Oyuncu Toshirō Mifune bu film ile tanınır.

Akira Kurosava 1951- 1965 yılları arasında Dostoyevski uyarlaması Budala; Yaşamak, Yedi Samuray, Şekspir uyarlaması Kanlı Taht, Gorki uyarlaması Ayaktakımı Arasında, Saklı Kale, Koruyucu ve Kızıl Sakal adlı filmleri yönetir. Özellikle Yedi Samuray ve Gizli Kale filmleri büyük başarı elde eder.

1973’ün başlarında, Sovyet Mosfilm stüdyosu’nun teklifi üzerine Kurosava, Rus kaşif Vladimir Arsenyev’in otobiyografik eseri Dersu Uzala’nın bir uyarlamasını yapar. Film Japonya’da güzel bir gişe başarısı yakalar. Yurtdışından da olumlu tepkiler alır. Moskova Uluslararası Film Festival’inde Altın Küre ve Yabancı Dilde En İyi Film Akademi Ödülü’nü kazanır.

Yıldız Savaşları filminin yönetmeni George Lucas, Kurosava’nın Gizli Kale ve diğer filmlerinden etkilenen ve birçok genç Hollywood yönetmeni gibi onu model alan yönetmenlerden biri olur. 1978’de ikili bir araya gelir; Francis Ford Coppola’yı da ortak prodüktör olarak çalışmalarına başlarlar. Kagemuşa (Gölge Savaşçı) filmini yapmaya karar verirler. Lucas, Kurosava’nın senaryosundan ve film için yaptığı illüstrasyonlardan çok etkilenir.

1995’de bir kaza geçiren Akira Kurosava‘nın sağlığı gittikçe kötüleşir. Yataktan çıkamayan ünlü yönetmen 1998’de 88 yaşındayken felç geçirir ve hayatını kaybeder. Öldükten sonra filme alınmamış senaryoları After the Rain filmi Takashi Koizumi; The Sea is Watching filmi ise Kei Kumai tarafından çekilir.

 

Yorumlar