Bağlantıda kalın

Alex Webb

Bağımsız fotoğrafçı Alex Webb 1952 yılında San Francisco, Amerika’da doğdu. Fotoğrafçılıkla lise yıllarında ilgilenmeye başladı. Harvard’ta tarih ve edebiyat okuyan Alex Webb, ardından Harvard Carpenter Görsel Sanatlar Merkezi’nde fotoğraf eğitimi aldı. Amatör olarak 1972’de Aperion Fotoğrafçılık Merkezi’nde de çalıştı. Alex Webb 1974 yılında profesyonel olarak gazete ve dergiler için foto muhabirliği yapmaya başladı.

1976 yılında Magnum Ajansı’na üye oldu, 1979 yılından itibaren ise tam üye oldu. 1970’lerin ortalarında Amerika’nın güneyine yöneldi ve küçük kasaba hayatını siyah-beyaz olarak fotoğrafladı. Aynı zamanda Karayip adaları ve Meksika’da çalışmaya başladı. 1979’lardan sonra renkli olarak çalışmaya başladı ve bu ekole devam etti.

Fotoğrafları Amerikan sanatı ve modern fotoğraf üzerine yazılan birçok makaleye konu oldu. Alex Webb’in fotoğraflarını sergileyen müzeler arasında Walter Sanat Merkezi, Fotoğraf Sanatı Müzesi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi, Whitney Amerikan Sanat Müzesi bulunuyor. Fotoğrafları New York Times Magazine, Life, Geo gibi dergilerde yayınlandı.

En iyi olduğu alan canlı renklerdir. Bazı eleştirmenler tarafından çok karışık kadraj ve kompozisyon kullandığı için eleştirilmektedir. Ama resimlerinde simetrik unsurları barındırması ile de tanınır. Resimleri birçok sofistik unsuru içinde bulundurur.

National Endowment for the Arts Grant ödülünü 1990 yılında kazandı. The Leopold Godowsky, Jr. Color Photography Award ödülünü 1988’de kazandı.

Yorumlar