Bağlantıda kalın

Alexander Calder

ABD’li ressam ve heykeltraş olan Alexander Calder 1898 yılında Lawnton, Pennsylvania’da sanatçı bir ailede doğar.

Sandy Calder ismiyle de tanınan sanatçı tablo, taş baskı, oyuncak, mücevher ve kanaviçe gibi çalışmalar da yapmıştır. 4 yaşında ilk heykel çalışması olan bir fil yapan sanatçı, 4. sınıfta da pirinç levhadan bir köpek ve bir ördek heykeli oluşturmuştur.

Sanatçı olmaya karar verince Art Students League of New York’a yerleşir. 1925 yılında daha öğrenciyken National Police Gazette için çalışmaya başlar. Burada Ringling Brothers and Barnum and Bailey Circus çizimlerini yapar. Sirke hayranlığı burada başlayan Calder daha sonraki birçok çalışmasının ana teması olarak bunu kullanır.

1926’da, Paris’e taşınan Alexander Calder Sırp oyuncak tüccarının önerisiyle, artikülasyon ile oyuncak tasarlamaya başlar. 1927 yılında Birleşik Devletler’e geri dönerek çocuklar için ahşaptan çekilebilen ve itilebilen oyuncaklar tasarlar, bu oyuncaklar Gould Manufacturing Company tarafından üretilir.

Alexander Calder’i ünlü dünyaca ünlü bir sanatçı yapan şey mobil heykelleridir. Bu taşınabilir heykelleri birçok yerde sergilenen Alexander Calder, ilk kişisel müze sergisini 1934 yılında The Renaissance Society at the University of Chicago’da düzenlemiştir.

Paris’teyken Joan Miró, Jean Arp ve Marcel Duchamp gibi birçok avant-garde sanatçıyla da tanışan Calder, 1976 yılında ölmüştür.

Yorumlar