Bağlantıda kalın

Andre Kertesz

İlk Fotoğrafını 1912’de çeken Andre Kertesz 70 yıllık fotoğraf sanatçılığı kariyeri boyunca genellikle küçük formatlı kameralar kullanmış, günlük yaşama ilişkin fotoğraflar çekmiştir. Picasso, Calder, Mondrian gibi sanatçılarından etkilenerek, bükümlü aynalar aracılığıyla elde ettiği bir dizi “biçimi bozulmuş” nü fotoğraf çalışmaları olmuştur. En önemli özelliği ‘daha az önemli’ anların ışığını yakalayabilmesidir.

New York’a fotoğraflarını satma umuduyla giden Kertesz kendine özgü “bakış noktası” perspektifiyle bir usta olarak kabul görmüş, 2. Dünya Savaşının çıkmasıyla da yaşamının geri kalan kısmını New York’da geçirmiştir.

1940’lardan 1950’li yılların sonuna kadar eleştirmen ve küratörlerin usta sıfatını yakıştırdığı ve sanat dünyasında kazandığı saygınlığı, ticari işler yapması dolayısıyla sarsılan Kertezs’in, özellikle magazin dergileriyle (Look, Harper’s Bazaar, Vogue) çalışması büyük eleştiriler alır. 1962’den sonra kişisel yaratıcı fotoğraflar çekmeye ve yaptığı sanatsal çalışmaları sergilemeye girişince tekrar saygınlık kazanmıştır.

Andre Kertesz 20. yüzyılın en önemli ve en verimli sanatçılarından biri olarak kabul edilir. Birçok ünlü fotoğraf sanatçısının ustası olmasının yanı sıra belgesel fotoğrafa sanat formu kazandırması nedeniyle fotoğraf tarihinin de en önemli isimlerindendir.

Dünya fotoğrafçılığının biçimlenmesinde etkili olmuş, özellikle Fransa’da Henri Cartier Bresson, Robert Capa ve Brassai gibi fotoğrafçılar tarzlarını ondan esinlenerek yaratmışlardır. Bresson, onun için “yaptığımız herşeyi, o çok daha önce yapmıştı” demiştir.

Yorumlar