Bağlantıda kalın

Antoni Tapies

1923 yılında doğan Antoni Tapies, hukuk eğitimini bırakıp tüm zamanını resime ayırmış ve kendi kendini yetiştirmiştir. Sadece ressam değil heykeltıraş ve sanat kuramcısı da olan Tapies, gerçeküstücü sanatçıların katıldığı şair Joan Brossa’nın kurduğu Dau al Set (Yedili Zar) isimli gerçeküstücü ve dadaist grubun kuruluşunda yer alır. İlk kişisel sergisini 1950 yılında Barselona’da açar.

Döneminin en önemli ve ünlü sanatçılarından biri olarak kabul edilen Tapies, “pintura materica” diye bilinen, sanatsal olmayan malzemelerin resimlerde kullanıldığı stilde eserler vermiştir. 1953 yılında sanata en büyük katkısı olarak bilinen karışık malzemelerle çalışmaya yoğunlaşır.

Antoni Tapies, gerçeküstücü ilk yapıtlarından sonra 1950’de Jean Dubuffet’nin yapıtlarından etkilenerek soyut resme ağırlık vermiştir. Tamamen gerçeküstücü imgelerden uzaklaşarak kalın bir boya hamuruyla (impasto) çalışmalar yapar. Soyut dışavurumucu resimleriyle, yapıtlarında kova, ayna ve ipek çorap gibi gerçek nesnelerle çalışma masası gibi daha büyük nesneleri bir araya getirmeye başlamasıyla ismini yurtdışında da duyurur. Tanınmış eserlerinden biri olan“Samanlı Masa” da gerçek bir masayı tuval olarak kullanmıştır.

1990 yılında 2000 sanatçının eserinin yer aldığı Antoni Tapies’in hayatına ve çalışmalarına adanmış olan Antoni Tapies Vakfı (Fundació Antoni Tàpies) açılır. Vakıf, sanatta modernizmin anlaşılmasına ve yeni sanatçıların yetişmesine yardımcı olmaktadır.

2012 yılının başlarında ölen sanatçı Asturias Prensliği Ödülü’ne de sahiptir.

Eserlerinden: Antoni Tapies | Galeri

Yorumlar