Bağlantıda kalın

Ara Güler Galeri Merkür'de

Galeri Merkür, fotoğraf tarihimizde önemli bir yere sahip Ara Güler‘in daha önce bir arada sergilenmemiş, renkli İstanbul fotoğraflarını izleyici ile buluşturuyor.

Büyük bir gelenek olan sosyal belgeselci tarzı benimseyen Ara Güler’in fotoğraflarında sinema ve edebiyat birbiriyle sürekli kesişiyor. Her fotoğrafında bir can, bir devinim vardır. Ara Güler’in çalışmaları tüm dünyayı kapsamasına rağmen, yüreği doğum yeri olan, hayallerinin şehri İstanbul’da kalmıştır.

Ara Güler’in Eski Şehri’nde yolculuğa çıktığınızda bir anda kendinizi Arnavut kaldırımlarından bacası tüten cumbalı ahşap bir eve, oradan denizin kokusunu duyabildiğiniz bir balıkçı teknesinde bulabilirsiniz. Balıkçı teknesinin nereye gideceği, o dar sokaklarda neler yaşanacağı, suyun sesi, havanın kokusu, izleyicinin kontrolüne kalıyor. Döneme şahitlik edebilmiş kimselere birer anı, bu hikayelerle büyüyenlere ise görsel bir masal sunuyor sanatçı. Geçmiş zaman tekrar canlanıyor..

İstanbul fotoğraflarım olmasa, o eski günler, bugün unutulmuş olacaktı… Eski Şehir’den bir şey kalmadı. Şehrin estetiği değişti. Uygarlık ileriye gidiyor ama insanlar güzellik anlayışını kaybetti” diyen Ara Güler’in “Eski Şehir” fotoğrafları 16 Aralık 2013-15 Ocak 2014 tarihleri arasında MERKUR’de fotoğrafseverleri bekliyor.

Etkinlik : Fotoğraf Sergisi
Tarih    :16 Aralık 2013
Mekan   :Galeri Merkür
Adres    : Mim Kemal Öke Cad. Erenler Apt. No:12 D:2 Nişantaşı, İstanbul

Yorumlar