Bağlantıda kalın

Ardahan-Göle'de dondurucu soğuk: -32

Doğu Anadolu Bölgesi’ni etkisi altına alan şiddetli soğuk hava yaşamı hayatı durma noktasına getirdi. Ardahan’da bıyıklar, kırağı tutarken Göle İlçesi’nde gecenin en düşük sıcaklığı, sıfırın altında 32 derece oldu.

Bölgeyi etkisi altına alan yüksek basıncın etkisi, yaşamı olumsuz etkiliyor. Şiddetli ayaz nedeniyle sabah saatlerinde okul ve işe gidenler, zor durumda kalıyor. Sokak hayvanları, kuşlar soğuktan etkilenirken, yüksek kesimlerde kar kalınlığı yarım metreye ulaştığı için yiyecek bulamayan yabani hayvanlar, kent merkezlerine inmeye başladı. Kırağının etkisiyle ağaçlarda kartpostallık görüntüler ortaya çıkarken, Gürcistan’dan Türk Gözü Sınır Kapısını geçerek Ardahan’a gelen ve TIR’ı çalıştırabilmek için yakıt tankı altında ateş yakan sürücüler, “Ardahan’da resmen donduk. Gece hava sıcaklığı eksi 30’ların üzerine çıkınca yakıt tankı dondu. Yakıt deposunun altında ateş yakarak ısıtmaya çalışıyoruz. Biz gideceğiz ama Ardahan’da yaşamak gerçekten zor” dedi.

Meteoroloji Bölge Müdürlüğü, önümüzdeki 5 gün içinde yağış beklenmediğini bildirdi. Yüksek basıncın etkisiyle soğuk havanın devam etkesi, gündüzleri sıcaklığın sıfırın altında 5-8, gece ise 20-30 derece arasında değişmesi bekleniyor. Dün gecenin en düşük sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Göle’de 32, Ardahan merkez, Erzurum Tekman’da 28, Ardahan Hanak’ta 27, Erzincan Otlukbeli, Erzurum Pasinler ve Erzincan Refahiye’de 23, Ardahan Çıldır’da 11, Ağrı merkezde 21, Kars ve Erzurum merkezde 19, Muş Malazgirt’te 16, Muş’ta 10, Erzincan’da 9 derece ölçüldü.

Kar kalınlıkları ise Sarıkamış, Erzurum’un Konaklı’da 30, Palandöken’de 25, Ardahan merkez ve Ergan Dağı’nda 18, Ağrı’da 8, Erzurum’da 7, Kars’ta 3 santimetre oldu.

DHA

Yorumlar