Bağlantıda kalın

Edebiyat

Ayşe Gülay Hakyemez'den "Fenerköy Öyküleri"

ayse-gulay-hakyemez-e1539969028743Ayşe Gülay Hakyemez’in yazıp Canan Barış’ın resimlediği “Fenerköy Öyküleri” çocuk kitapları serisinin ilk üçü Altın Kitaplar’dan çıktı.

Kar Tanesi Pastası, Fenerköy’de Fırtına ve Renkli Yağmur Damlası adını taşıyan ilk üç kitapla kitapçılarda yer almaya başlayan Fenerköy Öyküleri, yazarın çocukluk anılarından, ailesinden, hayallerinden beslenerek yazdığı günlük yaşam öyküleri ve masallardan oluşuyor.

“FENERKÖY ÖYKÜLERİ hayallerinin peşinden koşan çocukların öyküleri…”

“Kar Tanesi Pastası” masalını yazar kızına ithaf ediyor. Yıllar önce o çok istediği Gastronomi Bölümü’nü kazandığında annesinden hediye olarak bu masalı alan 30 yaşındaki Suna Hakyemez bugün Londra’da üç Michelin yıldızlı bir restoranda şef aşçı..

Fenerköy, hepimizin bir gün gidip yerleşmeyi hayal ettiği sahil kasabasının ta kendisi… Orada çocuklar hayallerinin peşinden koşma özgürlüğünü yaşıyor alabildiğine… Fenerköy’ün ormanının, denizinin ve çiçeklerinin renkleri gökkuşağı ile yarışıyor. Evlerinin duvarlarında resimler, parklarında heykeller, bostanlarında sebzeler, bahçelerinde meyveler, sularında balıklar hiç eksik değil…

Yazar Ayşe Gülay Hakyemez, 1959 yılında İstanbul’da doğdu. Notre Dame de Sion Fransız Kız Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Ardından, ulusal ve uluslararası birçok ünlü markaya 30 yılı aşkın süre basın ve halkla ilişkiler hizmeti verdi.

Son 4 yıldır hayatını yavaşlatma kararı alarak İstanbul’u terk eden Hakyemez, Datça’da yaşıyor. Çocuklar için Fenerköy hikâyeleri yazıyor ve bloğu “Bir Başka İstanbul” için sanat söyleşileri yapıyor.

Fransızca ve İngilizce bilen yazar, Datça Kent Konseyi Kültür Sanat Bilim Grubu’nun ve Lokomotif Kültür Sanat Derneği’nin başkanlığını da sürdürmekte.

aysegulayhakyemez.com/

Yorumlar