Bağlantıda kalın

Ayşegül Sürek: Kendi İçinde

Ayşegül Sürek‘in “Kendi İçinde” adlı kişisel resim sergisi 21 Mart – 14 Nisan 2013 tarihleri arasında Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi`nde görülebilir.

Sergi Tanıtımı:

Zamanın olmadığı bir dünya olabilir mi?

Birçok ressam bu idealin peşinden koşmuş ve buna ulaşabilenler ölümsüz eserler yaratmışlardır. Resim sanatının en önemli ustalarından Balthus bu hali şöyle dile getirir; “Yenik düşürülmüş zaman: Sanatın belki de en iyi tanımı bu değil midir?”. Yaratmak bir zamansızlık haline geçmek, hatta bize zamansızlıktan bir kesit sunmaktır. Böylece bakan/izleyen bizler zamansızlığı izleriz.

Ayşegül Sürek de bu imkansızın peşinden koşmaktadır. Tıpkı ön Rönesans ressamlarından Piero della Francesca`nın resimlerindeki o sonsuz an ve duruşlar gibi kendi resimlerindeki ifade ve biçimler bize bir mesafeyi, bir uzaklığı anlatır. Bu zaman ile zamansızlık arasındaki mesafedir. Zamanın içinde kaybolan bizler, bu zamansızlığa yabancıyızdır. Her bir resim kendine özel bir farkındalık içindedir. Her birinin zamanı ve mekanı bizim bildiğimiz/alıştığımızdan çok farklıdır, her biri “kendi içinde”dir.

Sürek, zamana ve mekana bağlı zihinlerimizden uzaklaştırmak için bizleri en temel özümüze dönmeye davet eder- sadeliğe. Bu sadelik ve yalınlık aslında içinde sonsuz detay ve sonsuz ilgi barındırmaktadır. Az aslında çoktur ve sadeleştirmek, hakim olmayı gerektirir. Figürlerin arkasındaki Japon ağaç baskılar da bu sadelik ve duygusal yoğunluğun temsilidir. Biçimsel güzelliğin yanı sıra içsel bir derinlik söz konusudur bu ağaç baskılarda. Zaten güzelliklerinin sırrı da buradan gelir.

Portrelerin her biri kendi hikayesinin ötesinde bizlere başka bir sırrı fısıldar. Anlattıkları alışılmış bir kendi olma ya da varoluş hikayesi değil, bilinenin ötesindeki özün ifadesidir. Bu yüzden Sürek, Japon ağaç baskıların üzerine yalın figürlerini koyup kendi sadelik anlayışını yaratır. Armonilerini ve formlarını bütünselleştirirken bir güzelliği bozmadan, üzerine başka bir güzellik katarak seyirciye aslında çok iyi bildiği ama belki de uzun süre önce unuttuğu bir zamanı hatırlatmak istemektedir- daimi ve sarsılamaz olan yenik düşürülmüş zamanı.

Melisa King, İstanbul, 2013″

Adres: Artgalerim Nişantaşı Sanat Galerisi – Valikonağı Cad. No: 63 Kat: 6-7 Nişantaşı Şişli, İstanbul

Yorumlar