Bağlantıda kalın

Genel

Aysel Alver, Retro

Sanatçı Aysel Alver’in “Retro” isimli sergisi 16 Kasım – 30 Aralık tarihleri arasında Galeri İlayda Karaköy Harbour’da gezilebilecek. “Retro” sergisi, 2009-2010’da Romans I ve Romans II isimleriyle Ankara’da, 2011’de de Viyana’da sergilenen bu serinin dördüncüsü olacak…

Aysel Alver “Retro” kavramı üzerinde yoğunlaştığı bu dördüncü sergisinde, retro stilini “güzellik-çirkinlik”, “moda”, ve “trend” çerçevesinde sorguluyor. Dönemsel olarak öne çıkan ikonlar arasından, modern döneme ait bazı moda fenomenlerinin abartılı imajlarını kendi üslubuyla yeniden yorumluyor ve moda kavramının kurgusallığına, eklektik yanına vurgu yapıyor.

Sanatçı çalışmalarında yer alan figürlerde “retro” stilin kurgusallığına yaptığı vurguyla geçmişe ait bu fenomenlerin yıllar sonra tekrar trend olmasında modanın ilerleyişindeki keyfiliğe ve tüketim endüstrisine endeksli tavrına dikkat çekiyor.

Figürlerine kağıt hamurla şekil verip kolaj tekniğiyle son halini verirken de sadece gösteri dünyasına ait olabilecek kadar kurgusal olan bu figürleri kağıt bebek imgesi ile bütünleştirmiş oluyor. Yapay dünyayı oluşturan kozmetik, estetik ve moda dünyasından seçilen bu modellemeler, reklamların ve magazin dünyasının asal malzemesi olan kağıt bebeklerin, kalıplarla belirlenen bedenleri, saçları, markalarla oluşan statülerinin önceliği ve belleyiciliğinin gerçeklikle bağını sorguluyor.

Sanatçının oluşturduğu bu figürler tüm davranış, hareket ve tavırlarıyla güncel eğilim veya o ana baskın gelen genel akımlarla, moda olan trendlerle belirlenen kalıplara uyarlı olarak; “kimlik ve kimliksizlik” sınırını çoktan geride bırakıp “en”ler içinde var olan birer imge çizerler.

{tab=Ulaşım}

{tab=Sergiden Eserler}{gallery}aysel-alver{/gallery}

{/tabs}

Yorumlar