Bağlantıda kalın

Seyahat

Balayı ve Balayı Yerleri

Evlilik hayatına güzel bir başlangıç için, çiftlerin birbirine daha çabuk alışmasına ve eğlenceli bir başlangıç yapmalarına yardımcı olması açısından balayı çok önemli…

Düğün telaşı ve hazırlıklarının stresi, düğün gecesi yaşanan yorgunluğu atmanın; kalabalıktan tanıdıklardan sıyrılıp gerçek bir yakınlaşmanın yaşanması için de balayı çok önemli… Belki ilk defa o kadar yakın ve gerçek bir ilişki kurulacak. Bunun özel bir ortamda, güzel bir balayı organizasyonuyla yaşanması gerçekten iyi bir başlangıç olur. Balayı yerleri için doğru kaynaklardan bilgi almak ta bütçenizi doğru planlamak adına çok önemlidir.

Zaten birçok çift de balayını en iyi şekilde geçirmek için evlilik tarihlerini yaz mevsimine ayarlıyor. Yoğun bir iş temposu da varsa çifte balayı gibi oluyor. Bu özel tatil için mutlaka bir bütçe ayırmak gerekiyor. Düğün harcamalarını planlı hesaplı bir şekilde yapıp mutlaka balayı için para ayırmak lazım, çünkü ertelenen bir balayı artık sıradan bir tatil olmaktan öteye geçemiyor.

Düğünden hemen sonra yapılmasının bir önemi de yeni evlilerin baş başa kalabileceği özel bir zaman olmasıdır. Bu fırsatı iyi kullandığınızda ilerleyen yıllar için de güzel bir tatil geleneğinin başlaması için ilk adımı atmış oluyorsunuz. Balayınızı geçireceğiniz yerin çok pahalı ya da lüks olmasından çok birlikte geçireceğiniz özel zamana odaklanın. Böylece bütçenize uygun, sonrasında ödeme sıkıntıları yaşamanıza gerek kalmayacak bir balayı için balayı yerleri arasından daha çok alternatif yaratabilirsiniz.

Peki balayı fikri nasıl oluşmuş bir de ona bakalım. Hemen hemen bütün kültürlerde gördüğümüz ve bir gelenek haline gelmiş balayı günümüzdeki anlamıyla 16. yy’dan bu yana yazılı kaynaklarda geçer. İngilizce’de Honeymoon olarak geçen balayı ay ve bal kelimelerinden oluşuyor. Burda bahsi geçen “moon”, yani, “ay”, bir aylık süre değil, uydumuz olan Ay’dır.

Babiller zamanında ise yeni evlenen gelinle damat için evlilik törenlerinden başlayarak 30 gün boyunca bal likörü diye bilinen bir şarabı içerlerdi.  Balayı kelimesindeki bal bu likörü simgelerken ay kelimesi ise ayın döngüsünün özellikle kadın bedenine etkisinden kaynaklanıyor. Ayrıca evliliğin başladığı dönem nasıl geçmişse böyle devam edeceğine dair inanç da bu geleneğin oluşmasında etkili.

Balayı yerleri konusunda Gezlong’un Türkiye ve dünyadan sunduğu renkli alternatiflere bir göz atmak isterseniz: Tıklayınız

Yorumlar