Bağlantıda kalın

Genel

Banu Bozdemir’den Leylalı Haller!

Nefes nefese sarıldı Kamil’e. Kulağına fısıldadı. Sakince olsun istedi ayrılıkları. ‘Ne olur ayrılalım, yapamıyorum işte’ dedi… Kamil’in aniden yanmaya başlayan kulaklarının ısısını hissetti.  İncecik bir ‘tamam’ çıktı Kamil’in ağzından. Ne duyulsun ne de duyulmasın tarzında. Bir boyun eğiş, bir yıkılış, ufacık bir isyan. Her şey vardı bu tamam deyişte… Leyla gözlerini kırpıştırarak baktı Kamil’e. ‘Kendine iyi bak’ diyerek okula doğru yürümeye başladı. Arkasını dönemedi, arkasında bıraktığı enkaza bakamadı.
– Leylalı Haller –

Yazar: Banu Bozdemir
Yayınevi: Fam Yayınları

Gazeteci, sinema yazarı ve çocuk kitapları yazarı Banu Bozdemir’in romanı Fam Yayınları’ndan çıktı… ‘Leylalı Haller’ sosyal medyanın gençler üzerindeki etkisini ve çifte kimlikler yaratma gücünü irdeliyor. Taşradan gelen Leyla’nın İstanbul’un sihirli aynı zamanda gizemli bir şehir olduğuna dair düşünceleri vardır. Öyleyse bu şehir keşfe açıktır . Ya gezerek tozarak gizemlere ulaşırsınız, ya da sosyal medyada farklı kimliklerle!

Leylalı Haller’in Leyla’sı bir yandan İstanbul’da öğrenci olmanın farklı ve uç yanlarını keşfederken bir yandan da kendisini geliştirip değiştirecek bir yol arayışında. Ev arkadaşıyla yaşadığı sorunlar ve ayrışma da onu başka arayışlara itiyor. Okulda özendiği ve adlarını ‘kurtarıcı grup’ koyduğu insanlarla istediği yaşama sürükleneceğini düşünür ama oradan elinden bir aşkla çıkar. Bir yere koyamadığı bu aşk duygusu onu sosyal medyaya ve sosyal medyada farklı bir kimlikle var olmaya çalışan, kendisini gizleyen insanların dünyasına kadar götürür.

Leyla’nın İstanbul’da ilk senesinde bir tutunma hikayesi sunarken, aynı zamanda herkesi etkisi altına alan sosyal medya üzerine de bir gözlem geliştirmeye çalışıyor. Bir genç kızın kendisi olmakla, başkası olmak arasındaki farkı keşfedişi… Twitter, friendfeed, facebook gibi sosyal paylaşımlarda kendini bir ‘nick’in ardına gizleyen ve rahatlayan, bunu bir var olma amacı olarak kullanan insanların, gençlerin dünyasını Leyla’nın hayatı üzerinden görmeye ve algılamaya çalışıyoruz… Gençlerin sınırsız bakış açıları, cinsellikle bezenen yaşam detayları da kitabın sayfaları arasında keşfedilmeyi bekliyor.

Kitap gençlerin dünyasını anlatırken yer yer mizahi ve rahat bir anlatım üstleniyor. Gençlerin duygu ve düşünceleri adeta bir buz pistinde kayıyor!

Yorumlar