Bağlantıda kalın

Barış Cihanoğlu sergisi: DESENFORMASYON

Sanat dünyasına geçtiğimiz aylarda merhaba diyen Vis Sanat, 4 Mayıs – 4 Haziran 2016 tarihleri arasında, Barış Cihanoğlu’nun “DESENFORMASYON / DESIGNFORMATION” isimli solo resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Genç kuşak figüratif ressamlar arasında, ses getiren sergileri ve kendine özgü resim dili ile tanınan Barış Cihanoğlu, Enformasyon Çağı’nda yaşanan yoğun dezenformasyona ironik bir göndemeyle  “Desenformasyon” ismini verdiği yeni solosunu, tümüyle kağıt üzerine yaptığı işlerden oluşturuyor.

“Desenformasyon” sergisinde, modelden kara kalem çizimlere, imgesel karalamalara, laviye, sulu boyaya, akriliğe kadar uzanan, gerek teknik gerekse malzeme açısından son derece geniş bir yelpaze dahilinde kotarılmış eserlere tanıklık ediyoruz. Barış Cihanoğlu’nun önceki sergilerinden aşina olduğumuz, dekupe edilmiş figürler ve üst üste binen katmanlar, bu sergisinde kağıt kolajlara dönüşmüş. Özenle oluşturulmuş sıradışı kurguları ve imge-leke ağırlıklı işleri, sanatçının neredeyse tüm dönemlerinden izler taşımakta.

Baris-Cihanoglu_kod 14_ 2014-min

”başka kafa” 35 x 30 cm kağıt üz.akrilik  2013

Sanat yazarı Özcan Türkmen, sanatçının son sergisi için şunları dile getirmekte: “Barış, deseni hiç terk etmeyen ender sanatçılardan. Ciddi emek ve sabır isteyen desenin, geleneksel ustalığına ulaşabilmek için canlı modelden çalışma disiplinini aralıksız sürdürdüğü gibi, teknoloji fetişizmine de hiç kapılmadı. Kendisini içinde bulunduğumuz dönemin birçok sanatçısından farklı bir yere taşıyan bu yönelimlerinin, ‘desenformasyon’ sergisiyle birlikte semeresini vermiş olduğunu görüyoruz. “Ben desen ile özgürleştim” diyen Barış, tam da kavuştuğu bu özgürlük sayesinde, kendi imge dünyasını izleyiciye güçlü bir biçimde duyumsatmayı başarıyor. Kağıt işlerden oluşan ‘desenformasyon’, Barış’ın serbest kalem çizimlerindeki yetkinliğini sergilemekle kalmıyor, bize gelenekselin çağdaşla, tekniğin kurguyla, rastlantının yaratıcılıkla, bir sergi konsepti içinde nasıl harmanlanabileceğini gösteriyor.

“Desenformasyon” sergisi, 4 Mayıs- 4 Haziran 2016 tarihleri arasında, Vis Sanat’ta görülebilir.

bilgi@vissanat.com
Adres: Esentepe Mah. Ecza Sok. No:4/23 PolCenter AVM Levent Şişli-İstanbul
Tel.: 0212 269 4808

Yorumlar