Bağlantıda kalın

Bayramda kan şekeri nasıl dengelenir?

Kahvaltıdan önce aç karnına“2 dilim kabuklu limon ve 1 adet kabuk tarçın” ile hazırlayacağınız bir bardak ılık su içmek, hem metabolizmanızı canlandırıyor hem de kan şekerinizin dengelenmesine yardımcı oluyor. Limon ve tarçın, kan şekeri düzenleyici etkisi ile gün boyu karşılaşacağınız tatlıya olan ihtiyacınızı da azaltıyor.

Bayram kahvaltısı 1 aydır kahvaltı yapmayanlar için elbette ki büyük bir özlem. Ama birden ve çok çeşitli bir kahvaltı yapmak gün içerisinde sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle kahvaltıda bal, reçel, marmelat, beyaz ekmek, hamur işleri gibi basit şeker içeriği yüksek yiyecekler yememelisiniz. Bu yiyecekler glisemik indeksi yüksek olup kan şekerini hızlıca yükseltiyor ve sonrasında düşürüyor. Yaşanan ani kan şekeri düşüklüğü daha erken acıkmanıza neden oluyor. Kahvaltınızda tam tahıllar gibi glisemik indeksi düşük yiyecekler ve proteinden zengin besinler olmalı.

Ara öğünler iştah kontrolü sağlıyor

Gün boyunca öğün atlamamaya özen göstermelisiniz. Özellikle oruçtan çıkılan bu günlerde alışkanlığın etkisiyle uzun süre aç kalabiliyorsunuz. Ancak 4 saatten uzun süren açlıklar; kan şekerinizin düşmesine ve bir sonraki öğünde iştah kontrolünüzü kaybedip daha çok yemek yemenize sebep oluyor. Kan şekerinizdeki bu gibi iniş çıkışları engellemek adına gün boyunca 3 ana, 2-3 ara öğün yapmalısınız.

Sütlü tatlılar şerbetliye göre kan şekerini daha çok dengede tutuyor

Bayram ziyaretleriniz boyunca ikram edilen tatlıların hepsine hayır demenizi beklemek çok doğru değil. Keyfinizi kaçırmadan günde 1-2 dilim tatlı yemeniz sorun olmuyor. Ancak doğru seçimler yapmalısınız. Ağır hamur işleri, şerbetli tatlılar yerine, sütlü tatlılar tercih etmelisiniz. Sütlü tatlılar içerdiği süt proteininden dolayı kan şekerinizi şerbetli tatlılara göre daha çok dengede tutuyor. Yine sütlü tatlıların üzerine toz tarçın ekleyebilirsiniz. Eğer birden fazla yerde ikramları geri çeviremeyeceğinizi düşünüyorsanız porsiyonlarınızı küçük tutmaya özen gösterin. Tatlıları yemekten hemen sonra yemek yerine, 2-3 saat sonra ara öğün olarak yemeniz daha uygun.

Meyvenin yanında protein tokluk sürenizi artırıyor

Ara öğün olarak meyve tercih edebilirsiniz. Tabii ki miktara dikkat etmelisiniz. Meyveler şeker içeriği yüksek olan yiyecekler. 1 porsiyon meyve olarak 1 küçük elma, 12-15 adet çilek, 1 adet şeftali ile birlikte yiyeceğiniz 2-3 adet tam ceviz veya 6-8 adet badem gibi kavrulmamış kabuklu yemişler veya 1 bardak süt, 2-3 yemek kaşığı az yağlı yoğurt gibi proteinden zengin yiyecekler kan şekerinizdeki dalgalanmaların önüne geçiyor ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlıyor.

Yorumlar