Bağlantıda kalın

Bergama 14. Kardeş Şehir Olimpiyatları Başlıyor!

Bergama’da 18 – 22 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 14. Kardeş Şehir Olimpiyatları için hazırlıklarda son aşamaya gelindi. Aylardır yoğun bir mesai yapan Bergama Belediyesi, Olimpiyatların sorunsuz gerçekleşebilmesi için titiz bir çalışma ortaya koydu.

İki tenis kortu ve bir futbol sahası olmak üzere ilçeye yeni spor tesisleri kazandırmak için kolları sıvayan Belediye, mevcut tesisleri de yeniledi.
İlk kez 1998 yılında Kardeş Şehir Olimpiyatları’na evsahipliği yapan Bergama, 14. Kardeş Şehir Olimpiyatları’nda 905 Avrupalı genç sporcuyu ve yaklaşık 90 kişilik delegasyonu ağırlayacak.

Almanya, Hollanda, İtalya, İskoçya, Avusturya ve Fransa olmak üzere altı katılımcı ülkenin yer alacağı organizasyonda genç sporcular 10 ayrı spor dalında yarışacak.

Türk ve Avrupalı öğrenciler 5 gün boyunca Futbol, Basketbol, Voleybol, Atletizm, Tenis, Masa Tenisi, Badminton, Judo, Karate ve Taekwondo branşlarında madalya için mücadele edecekler.

Olimpiyata Görkemli Açılış Töreni
14. Kardeş Şehir Olimpiyatları, 18 Haziran Çarşamba günü saat 20:00’de yapılacak Kortej yürüyüşünün ardından, 20:30’da 14 Eylül Stadyumu’nda gerçekleştirilecek görkemli açılış töreni ile başlayacak.

İzmir protokolünün de hazır bulunacağı ve Meltem Acar Yücesoy’un sunacağı açılış törenin en özel anları ise Kültür Merkezi’ndeki Olimpiyat meşalesinin yakılması sırasında yaşanacak.

Olimpiyat için son rötuşların yapıldığını söyleyen Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, “16 yıl aradan sonra Kardeş Şehir Olimpiyatları’na evsahipliği yapacak olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Çok yoğun bir hazırlık süreci geçirdik. Artık Olimpiyatlar için hazır olduğumuzu söyleyebilirim. Ben konuklarımızın ilçemizden güzel anılarla ayrılacaklarını ve buradaki olumlu izlenimlerini ülkelerinde de anlatacaklarını umut ediyorum” dedi. 

Kardeş Şehirler Olimpiyatı’nın Tarihçesi:
Kardeş Şehirler Olimpiyatı 1978 yılından itibaren 3 yılda bir aralıksız düzenlenmekte. 1977 yılında Böblingen Belediyesi, kardeş şehirleri ile birlikte, gençleri bir araya getirecek kentlerin ve ülkelerin tanıtımına katkı koyacak sportif ve kültürel bir organizasyon yapmaya karar verir. Böblingen’in ev sahipliğini yaptığı bu ilk organizasyondan itibaren her üç yılda bir Bergama (Türkiye), Krems(Avusturya), Sittard-Geleen(Hollanda), Böblingen(Almanya), Glenrothes(İskoçya), Pontoise(Fransa) ve Alba(İtalya) kardeş kentleri arasında yapılmakta. Her üç yılda bir yedi şehirden biri organizasyona ev sahipliği yapmakta.

Kardeş Şehirler Olimpiyatı, yedi avrupa ülkesinin partnerlik yaptığı, 15 değişik spor dalında, yaşları 18’in altında olan yaklaşık 1500 yarışmacının katıldığı tek organizasyon örneği.

Kardeş Şehirler Olimpiyatı’nın yıllara göre gerçekleşme tarih ve yer bilgileri aşağıdaki gibi.

1. 1978 Yılı Böblingen – Almanya
2. 1981 Yılı Pontoise – Fransa
3. 1984 Yılı Glonrothes – İskoçya,
4. 1987 Yılı SittardGeleen – Hollanda
5. 1989 Yılı Alba – İtalya
6. 1992 Yılı Krems – Avusturya
7. 1995 Yılı Böblingen – Almanya
8. 1998 Yılı Bergama – Türkiye
9. 2000 Yılı Pontoise – Fransa, (Bergama Belediyesi Katılmadı)
10. 2003 Yılı Glonrothes – İskoçya, (Bergama Belediyesi Katılmadı)
11. 2005 Yılı Krems – Avusturya
12. 2008 Yılı Sittard-Geleen – Hollanda
13. 2011 Yılı Alba – İtalya

Yorumlar