Dünya

Berkeley kampüsünde Trump tepkisi

Berkeley

Başkan Trump’ın Baş Stratejisti Stephen Bannon’un kurucusu olduğu “Breitbart” aşırı sağcı internet sitesinin editörü Milo Yiannopoulos’un, California Üniversitesinin Berkeley kampüsünde yapacağı konuşma, protesto gösterileri nedeniyle iptal edildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletindeki bir üniversiteye konuşmacı olarak gelecek olan sağ haber sitesi editörü, protestolara neden oldu.

Olay Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nde meydana geldi. Sağ haber sitesi Breitbart’ın Editörü Milo Yiannopoulos’un kampüse konuşmacı olarak gelmesine karşı çıkan göstericiler kampüsün bahçesini ateşe verdi. Yüzlerce protestocu konferansın yapılacağı bölgeye işaret fişeği attı. Polis göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Olayın ardından kampüs giriş çıkışa kapatılırken, Trump destekçisi olarak bilinen Milo Yiannopoulos da konuşmasını iptal etti. Üniversite yönetimi ise konuşmanın güvenlik gerekçesiyle iptal edildiğini açıkladı.

Geçen yıl Twitter hesabı kapatılan Yiannopoulos, Facebook üzerinden yayınladığı mesajda şiddete eğilimli solcu öğrencilerin protestosu nedeniyle yerleşkeden tahliye edildiğini duyurdu.

İngiliz gazetecinin, yerleşkelerin kayıtsız öğrenciler için sığınma yeri olarak kullanılmasını yasaklama kampanyasının propagandasını yapmak üzere Berkeley’e geldiği tahmin ediliyor.

Başkan Trump Ocak ayında göç yasalarını tatbik etmeyen eyalet ve kentlerin devlet yardımlarından mahrum edilmesini öngören bir kararname imzalamıştı.

Yiannopoulos’un 21 Ocak’ta Washington Üniversitesi’ndeki konuşmasında da olaylar çıkmış, olaylarda bir kişi vurularak yaralanmıştı.

NTV

Yorumlar

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı
ataşehir escort