Bağlantıda kalın

Beyaz Perde Ayvalık Sokaklarında

Ayvalık Belediyesi, Onat Kutlar’ın “sinema bir şenliktir” sözünden yola çıkarak, 23–24–25 Eylül tarihlerinde 6 Yeşilçam filmini Ayvalık halkıyla buluşturuyor.

Sinemanın 102. yılında “Yeşilçam ve Ustalara Saygı” sloganını seçen Ayvalık Belediyesi, 12. Kültür Sanat Günleri’nin ardından, Ayvalık sokaklarında bir çoğu Ayvalık’ta çekilen filmlerin gösterimini yapacak. Projenin koordinatörlüğünü Ünlü Yönetmen Zafer Par üstleniyor.

Sinema günlerinde Par tarafından seçilen filimler, 23.Eylül Cuma Günü Armutçuk Pazar Yeri’nde 20.00’de Hürrem Erman Belgeseli, 1.Film, 1976 yılında Ayvalık’ta çekilen Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini üstlendiği “TUZAK” filmi, 2 Film, saat 21.45’te 1981 yılında Ayvalık’ta çekilen yönetmenliğini Ömer Kavur’un üstlendiği KIRIK BİR AŞK HİKAYESİ filmlerinin gösterimi yapılacak. 24.Eylül Cumartesi Günü, Ayvalık Perşembe Pazarı Yeri’nde 1. Film saat 20.00’de yine Ayvalık’ta çekilen Yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı DUVARLARIN ÖTESİ 2. Film, saat 21.45’te Yönetmenliğini Kadir İnanır’ın yaptığı AH GARDAŞIM filmleri gösterime girecek.

25 Eylül Pazar Günü Hamdibey Mahallesi Kayaspor Tesisleri’nde saat 20.00’de Yapımcılığını Zafer Par’ın yaptığı “SOĞUK GECELER, 2Film ise saat 21:45 Yönetmenliğini Osman F. Eden’nin üstlendiği HATASIZ KUL OLMAZ filmlerinin gösterimi de sunulacak.

Ayvalık sokaklarında yapılacak sinema günleri hakkında görüşlerini şöyle belirtiyor Proje Koordinatörü Zafer Par:
Yeşilçam’da 46, Ayvalık’ta ise 16.Yılım. 16 Yıl boyunca bir sanatçı duyarlılığıyla, havasını soluduğum, suyunu içtiğim, nimetlerinden yararlandığım bu beldeye, günümüze kadar yüzlerce film, fotoğraf arşivi yanında, film ve dizinin de çekimlerini gerçekleştirdik. Özetle; Ayvalık Görsel Arşivini oluşturduk. YEŞİLÇAM… Öylesine bir duygu çemberidir ki, anlatılamaz. Yoktan var eden, en ilkel şartlarda bile, nanılmaz becerilerle, o kısıtlı imkanlarla bizleri SİNEMA ile tanıştırdılar. Gurur duyuyorum…… 2003’te Ayvalık ve çevresinde SESSİZ SİNEMA GÜNLERİ ile tüm okullarda 2800 öğrenci ile buluştuk. SİNEMA olgusu ile buluşturduk. 2005’te Vakıflar şimdiki adıyla Armutçuk Pazarında 7 gün film oynattık. 2016’ya geldiğimizde; karşılıklı sevgi-saygı çemberinde, Başkan Rahmi Gençer’e hatırlattım. Geride bir HOŞ SEDA Bırakalım dedi ve ekledik: KORSAN GÖSTERİM OLMAMALI + SİNEMAYI SİNEMACILAR YAPMALI. YEŞİLÇAM’dan SEVGİLERLE. BEKLİYORUZ…”

Eylül ayları Ayvalık’ın en huzurlu sakin zamanları olduğunu vurgulayan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, “Yaz sezonumuz giderek kısalıyor, eylül ayı takvimini organizasyonlarla doldurmamızın sebebi yaz sezonunu uzatarak, kış aylarında da sosyal ve ekonomik canlılık sağlamak. Uzun yıllardır tanıdığım ve bizimle birlikte yaşayan Yeşilçam Emekçisi Zafer Bey’e de tüm geçmişini bizimle paylaştığı için teşekkür ediyorum. Bu filmlerde büyüklerimizde rol aldı yani Ayvalık tarihi bu filmlerde yatıyor. Ayvalık’ın hem yazılı hem sözlü kayıtları onlar. 1970’li, 1980’li yılların Ayvalık’ına götürecek bu filmleri hep beraber bir kez daha izleyelim” dedi.

Yorumlar