Bağlantıda kalın

Genel

Bir Düşçü : Hayao Miyazaki

Hayao Miyazaki5 Ocak 1941 Tokyo doğumludur. Japonya’nın dünyaca ünlü manga ve animasyon sanatçısıdır. Studio Ghibli adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur. Animasyonun ünlü ustası Miyazaki, ABD’nin ünlü ismi Walt Disney ile karşılaştırılır hale gelmiştir. Ayrıca Hayao MiyazakiTime dergisine göre dünyanın en etkileyici isimleri listesine girmiştir.

Toyotama Lisesi ‘ndeki üçüncü senesinde, dünyanın ilk renkli uzun metrajlı animasyon filmi olan Hakujaden’i izlediğinde filmden çok etkilendi ve animasyona ilgi duymakla kalmayıp; o anda çizgi roman çizeri olmaya karar verdi. Hayao Miyazaki kariyeri boyunca hem pek çok uzun metrajlı animeye, hem de Japonya’da manga olarak adlandırılan çok sayıda çizgi romana imza attı.

Eserleri Japonya’da olağanüstü saygı gören Hayao Miyazaki, Oscar Ödülü’nü kazandığı 2002 yılına kadar çizgi film çevreleri dışında batıda tanınmıyordu. Kendisine sadece bu ödülü getirmekle kalmayıp bir ilke de imza atmasını sağlayan ‘Ruhların Kaçışı’ filmi Berlin Film Festivali’nde ödül alan ilk animasyon filmidir. Ayrıca bu filmle Japonya’da gişe rekorları kırarak, 1997’de yönetmenliğini yaptığı ‘Prenses Mononoke’ filmi ile kendisine ait olan gişe rekorunu yine kendisi kırmıştı. Miyazaki Isao Takahata ile beraber yaptığı Heidi dizisi Türkiye’de de tanınır.

Yönetmenliğini yaptığı filmler:
Kagliostro’nun Şatosu (Lupin III) 1979
Rüzgarlı Vadi – 1984
Gökteki Kale – 1986
Komşum Totoro – 1988
Küçük Cadı Kiki – 1989
Kırmızı Kanatlar – 1992
Prenses Mononoke – 1997
Ruhların Kaçışı – 2001
Howl’un Yürüyen Şatosu – 2004
Küçük Denizkızı Ponyo – 2008
Kırmızı Kanatlar: Son Hücüm – 2012

Yorumlar