Bağlantıda kalın

"Bir İstanbul Nostaljisi"

Hiç bitmeyen enerjisi ve ayakta kalabilmiş tarihi binaları… Çeşmeleri, sokakları ve Arnavut kaldırımları… Hatıraları, özlemleri ve geçmişe dair tüm izleriyle, Sait Faik’in hikayelerinde, Orhan Veli’nin ve Attila İlhan’ın şiirlerinde yaşanan, o kenti şöyle bir hatırlayın. İşte o hayallerdeki İstanbul’u, yüzyılların yaşayan eski zaman sevdalarını, hayatın içinden çekip çıkartmak ve yeniden yaşatmayı hedefleyen İfsak üyelerinden oluşan grup Timurtaş Onan ile bu fotoğraf projesinde bir yıla yakın bir süre çalıştı. Bu projenin ürünü olan fotoğraflardan oluşan “Bir İstanbul Nostaljisi” adlı sergi 4-28 Şubat tarihleri arasında İfsak Galeri‘de görülebilir.

Katılımcılar: Gürkan AKINCI (Proje Yardımcısı), Emel ARISAN YÖNEY, Pınar BALLIKAYA, Neslihan BARAN SAMİ, Bige BAYKOCA SÜSLÜ, Nurhayat BAYSAL, Didem BÜTE BAHÇECİK, Mustafa DEMİRTAŞ, Burcu DİLEK, Meltem İNANÇ, İbrahim KESTEK, Niso MAÇORO, Tania SİSA, Zerrin TUNCER, Özlem UÇARKUŞ, Birsen UZUN, Işıl YAMAN KANYILMAZ

Bir İstanbul Nostaljisi Efsaneleri, şarkıları, aşkları ve hiç bitmeyen entrikaları ile yüzyıllardır devinim halinde yaşayan bir masal diyarı: Renkleri, tatları, dinleri, yaşam tarzları ile farklı kültürlerin içiçe yaşadığı imparatorluklar başkenti İstanbul.

Topluluk, bir yıl süren çalışmalarında, İstanbul’un saklı anılarını bulmak üzere, hayallerinin peşine düşüyor. Hızla değişen kentin siluetinde Tarihi Yarımadayı, Boğaziçini, Adalar’ı, Arnavut kaldırımları ve faytonları ile nostalji kokan kentimizi tekrar tekrar keşfe çıkıyorlar. Sokaktaki değişen bir bina, kesilen bir ağaç dostların birer birer vedaları sanki.

Projeye katılanlar İstanbul’da yaşayan bireyler olarak üstlerine düşen görevi bir nebze olsun yerine getirmeye çalışmış. Kültür tarihimizde çok önemli bir yeri olan kente, değerlerini hatırlatmak istiyor.

Açılış: 04 Şubat 2017, Cumartesi, 17:00
İFSAK Galerisi: İstiklal Caddesi Ayhan Işık Sokak No:32/2 Beyoğlu
Tel: 0212 292 42 01

Yorumlar