Bağlantıda kalın

Genel

Birce Yıldız resim sergisi: Arayış

Ressam Birce Yıldız soyut ekspresyonist olarak tanımlanabilen çalışmalarında; evrenin oluşumu, düzeni, yapısı gibi kavramları irdeliyor ve etrafımızda gördüğümüz maddeler dünyası ile tinsel boyut arasındaki ilişkiyi araştırıyor. Çevremizde gördüğümüz tüm formların özde akışkan ve değişken enerji yumaklarından oluştuğunu, sürekli hareket halinde olduğunu ve tinsel bir düzenin yansımaları olduğunu düşünmektedir.

Ressam “Enerji parçalarının havada hızla hareket ve akış halinde olduğunu, dalgalandığını hayal ediyorum.” diyor ve ekliyor: “Enerjinin belli bir hareketle dönerek formlara, cisimlere, maddeye, suya, havaya dönüştüğünü düşünüyorum ve resimlerimde de bu hareketleri yakalamaya, biçimlendirmeye çalışıyorum. Sanki hareketin anlık bir görüntüsünü yakalıyorum ve donduruyorum.” diyor.

Sonsuz bir mekanda hareket halindeki enerjiden cisimleşmeye dönen bir serüven… Bir Arayış…

Maddenin özü, hareket, değişkenlik, akışkanlık, oluşum, evren, düzeninin Oluşumu, doğada tekrarlanan formlar, döngü gibi kavramlar Birce Yıldız’ın resimlerinin genel problematiğidir. 2008 yılında Ziraat Bankası Tünel Sanat Galerisi’ndeki kişisel sergisiyle başlayan “Evren Üzerine Doğaçlamalar” serisi, 2010 yılında “Mistik Doğaçlamalar” adını verdiği sergisinde şekillenerek, “Arayış” temasını verdiği yeni kişisel sergisiyle, yeni yorumlarla olgunlaşıyor.

Evren sürekli oluşum halindedir. Mekanın, nesnelerin, zamanın, tinin birlikte vuku bulduğu bir gerçeklik yaratır bizlere. Ve Bizler, evrenin sadece anlık yansımalarını yaşarız. Etrafımızda gördüğümüz herşey bizim şu anki gerçekliğimizi yaratır. Sürekli bir döngü içinde tekrar dağılır ve biçimlenir.

Birce Yıldız:
1979 yılında İstanbul’da doğdu. 1998 yılında İtalyan Lisesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim bölümüne girdi. 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde Yüksek Lisans programına girdi. 2006’da “Soyut Resmin Düşünsel Dayanakları” adlı tez çalışması ile mezun oldu. Halen resim çalışmalarına İstanbul’da kendi atölyesinde devam etmektedir. Yurt içi ve yurt dışında çeşitli koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır.

6 Haziran 2015 – 16 Haziran 2015
Niş Art Gallery: Fırın Sok. No.11/A Teşvikiye/İstanbul
Tel: 212-232 25 82

Yorumlar