Bağlantıda kalın

BP Portre Ödülü başvuruları başladı

BP’nin 25 yıldır desteklediği Londra’daki Ulusal Portre Galerisi tarafından düzenlenen ve dünyanın en saygın portre resim yarışması olarak gösterilen  “BP Portre Ödülü” 2014 yılı başvurularının başladığı açıklandı.  

Portre ressamları için önemli bir platform oluşturan “BP Portre Ödülü”, tüm dünyadaki sanatçıların eserlerinde portre resim çalışmalarına odaklanmasını sağlayarak, portre ressamlığının geliştirilmesini amaçlıyor.

“BP Portre Ödülü” 18 yaşını tamamlamış herkese açık

“BP Portre Ödülü”ne 18 yaşını tamamlamış herkes katılabiliyor. Sanatçılar, yarışmada yağlıboya, tempera ya da akrilik boya ile yapılmış portre çalışmalarıyla yer alıyor. Eserlerin tercihen çerçeveli ve sırsız olarak teslim edilmesi öneriliyor. Eserlerin, 1 Ocak 2013 tarihinden sonra yapılmış olması gerekiyor, bu tarihten önce yapılmış eserler değerlendirilmiyor. Suluboya çalışmaları, kağıt üzerine yapılan çalışmalar ve pastel resimler yarışmada değerlendirmeye alınmıyor.

Çalışmalarda insan figürünün ağır basması öneriliyor. Jürinin tarafsız bir şekilde değerlendirme yapabilmesi için eserlerin ön yüzünde sanatçının imzasının olmaması gerekiyor. En az 25x20cm (çerçevesiz), en fazla 244x244cm (çerçeveli) ebatlardaki eserler yarışmaya katılabilecek. Çok parçalı eserler tek bir eser olarak değerlendirilecek.

Beş ayrı kategoride sunulan ödüller
Yarışmada beş ayrı kategoride çeşitli ödüller sunuluyor. Birinci olan sanatçı, 30 bin İngiliz Sterlini para ödülüyle birlikte Ulusal Portre Galerisi’nin 5 bin İngiliz Sterlini değerindeki komisyon bedelinin de sahibi olacak. İkinci olan sanatçıya 10 bin İngiliz Sterlini ve üçüncü olan sanatçıya 8 bin İngiliz Sterlini para ödülü takdim edilecek. Yaşları 18 ile 30 arasında olan katılımcılar arasından bir sanatçıya ise “BP Genç Sanatçı” kategorisinde 7 bin İngiliz Sterlini para ödülü verilecek.

Eserleri sergilenecek tüm sanatçılar, “2014 Yılı BP Seyahat Ödülü” için de başvuru yapabilecekler. Bu ödül ile sanatçının İngiltere’de veya yurtdışında farklı bir ülkede çalışmasına olanak sağlanması amaçlanıyor. BP Seyahat Ödülü’nü almaya hak kazanan sanatçı ise 6 bin İngiliz Sterlini’nin sahibi olacak.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Sertan Saltan adlı Türk sanatçı, 2011 yılında düzenlenen yarışmaya “Mrs. Cerna” adlı eseriyle katılarak 2 bin 372 kişi arasından “BP Genç Sanatçı Ödülü’nü almayı başaran isim oldu.

BP Porte Ödülü hakkında bilgi veren BP Türkiye Kurumsal İletişim Direktörü Murat Lecompte: “Londra’daki Ulusal Portre Galerisi tarafından düzenlenen Porte Ödülü’ne BP aralıksız olarak 25 yıldır destek vermektedir. Türkiye’den de katılımı arttırmak amacıyla BP Türkiye olarak genç sanatçıları teşvik ve motive etmek istiyoruz” dedi.

Uluslararası alanda sergilenme fırsatı
BP Portre Ödülü 2014 Sergisi, 26 Haziran-21 Eylül 2014 tarihleri arasında Londra’daki Ulusal Portre Galerisi’nde sanatseverlerle buluşacak. Sergiye daha sonra İskoç Ulusal Portre Galerisi ve Sunderland Müzesi & Kış Bahçeleri ev sahipliği yapacak.

Ödül alan sanatçılar ve sergilenecek portre çalışmaları, Ulusal Portre Galerisi Direktörü Sandy Nairne başkanlığındaki bir jüri tarafından belirlenecek. Jüri, Ulusal Portre Galerisi Çağdaş Küratörü Sarah Howgate, Bath Holburne Müzesi Direktörü Dr. Alexander Sturgis, Yazar Joanna Trollope, BP İngiltere Kültür ve Sanat Direktörü Des Violaris ve Sanatçı Jonathan Yeo’dan oluşuyor.

BP Portre Ödülü’nde 2013 yılında 77 ülkeden yaklaşık iki bin eser yarıştı ve seçilen portrelerin yer aldığı sergi 250 binin üzerinde sanatsever tarafından ziyaret edildi.

BP Portre Ödülü 2014’e Başvuru Yolları:

Online Başvuru
“BP Portre Ödülü”ne katılmak isteyen sanatçılar www.npg.org.uk/bp adresi üzerinden online olarak katılım formunu doldurup başvuru yapabiliyor.
Başvuru için son tarih: 3 Şubat 2014.

Posta Yoluyla Başvuru
Katılımcılar isterlerse yine www.npg.org.uk/bp web adresi üzerinden bilgisayarlarına indirdikleri katılım formunu doldurarak aşağıdaki adrese posta yoluyla başvuru yapabilirler. Başvurunun posta yoluyla teslimat yapılacak adrese ulaşması için son tarih 3 Şubat 2014.

Adres: BP Portrait Award 2014
           National Portrait Gallery
           St Martin’s Place
           London WC2H 0HE

Eserlerin Gönderimi
Katılımcılar, başvurularını tamamladıktan sonra eserlerini BP Türkiye’nin desteği ile ücretsiz olarak gönderebilmek amacıyla info@encoreiletisim.com e-posta adresiyle iletişime geçerek bilgi alabilecekler. Eserlerin teslimat yapılacak adrese ulaşması için son tarih 13 Mart 2014.

Yorumlar