Bağlantıda kalın

Camille Claudel

1864 yılında Fransa’da doğan Camille Claudel, 11 yaşından itibaren taş ve çamurla ilgilenmeye başlamış ünlü kadın heykeltıraştır. Fransız diplomat ve şair Paul Claudel’in de ablasıdır.

Paris Güzel Sanatlar Akademisinde o yıllarda kadınlar eğitime kabul edilmediğinden heykeltraş Alfred Boucher ile çalışmaya başlar. Çoğu İngiliz olan bir grup kadınla 1882 yılında bir atölye kiralar. Gruba Auguste Rodin heykel eğitimi vermektedir. 1884’te Rodin’in atölyesinde çalışmaya başladı ve onun ilham kaynağı, modeli oldu. Daha sonra da Rodin’in sevgilisi olur.

1903’te işlerini sergilemeye başlar. O dönemde kadınların bu tarz sanat çalışmalarına ve yaşam şekillerine çok sıcak bakılmadığından Claudel’in eserlerinin gelişimi büyük ölçüde Rodin’e bağlanmıştır. Birçok eseri yeteneğine ve yaratıcılığına rağmen ya Rodin’in olduğu düşünülmüş ya da onun gölgesinde bırakılmıştır.

Ortak bir atölyede çalıştıkları için  kimin Slave’i kimin Gülen Çocuk’u yaptığı bir türlü anlaşılmayacaktı.  Buna rağmen sanat yeteneğinin kişiselliğini vurgulayan sanat tarihçileri çoğunluktadır. Yazar ve sanat eleştirmeni Octave Mirbeau onun bir dahi olduğunu söyler. Birçok işinde Rodin’in etkisi olduğu söylense de ünlü heykeli Bronze Waltz bunların dışında tutulur.

1905 yılından itibaren Claudel‘de akıl hastalığı baş gösterir. Heykellerinin birçoğunu kırar, paranoya belirtileri göstermeye başlar. Rodin’i, fikirlerini çalmakla ve öldürmeyi planlamakla suçlar. Kendisini koruyan erkek kardeşinin evlenerek Çin’e gitmesiyle atölyesine kapanır.

Kardeşinin müdahalesiyle Neuilly-sur-Marne’daki Ville-Evrard akıl hastanesine yatırılır. Bu süreçte doktorunun tavsiyesine rağmen annesi onunla ilgilenmez, Paul Claudel ise ancak birkaç yılda bir ziyaretine gelebilir.

30 yıl akıl hastanesinde kalan Camille Claudel, 19 Ekim 1943’te ölür. Bu süreçte yaklaşık 90 heykelini kırmış, birçok eskiz ve çizimini yoketmiştir.

1980’lerde birçok biyografisi yazılan sanatçı; 1988’de yapılan Camille Claudel filmiyle, sanat çevreleri dışında da tanınır. Camille rolünü Isabelle Adjani, Rodin’i ise Gérard Depardieu’nun oynadığı film iki dalda Oscar ödülü kazanır.

Yorumlar