Bağlantıda kalın

Caner Şengünalp heykel sergisi: İstanbul

Caner Şengünalp’in “İstanbul” isimli solo heykel sergisi, 20 Aralık 2013 – 19 Ocak 2014 tarihleri arasında Galeri İlayda‘da görülebilir.

Serginin ana ekseni, İstanbul’un aldığı göçle sosyo kültürel ve kentsel anlamda geçirdiği süreç üzerine oturtulmuş. Her geçen gün daha da kalabalıklaşan ve buna paralel daha çok yaşam alanı ve konut ihtiyacı duyan kent, şiddetli bir biçimde kentsel dönüşüm projeleriyle yeniden inşa edilmekte. Ancak insanların yaşam mekanlarına yönelik yenileme ya da dönüşüm gibi demokratik katılım kanallarının açık olması gereken bir mekânsal düzenleme süreci, bırakın yerel halkın ve ilgili çevrelerin katılımını sağlamayı, bölge halkının itirazlarını dikkate almadan gerçekleştirilmekte. Hatta onları kendi mülklerinden ederek bir anlamda yerlerinden etmekte.

Birbirinden yüksek yapılarda vaat edilen lüks yaşamlar, duvarlarla çevrili, güvenlik görevlilerinin koruduğu izole yaşantılar, insanlar arasındaki sosyal bağları ve kültürel gelenekleri zayıflatarak onları birer maket insana dönüştüüyor. Kentin pazarlanmasında ve şekillenmesinde büyük rol oynayan etkin güçler, insanların yaşam biçimlerini ve alışkanlıklarını, tıpkı konut projelerinin maketlerinden sattıkları, önceden kurgulanmış ve paketlenmiş yaşamlar gibi beliriyor.

Sanatçı sergideki çalışmalarını bu söylemler üzerinden ele alıyor. “Maket” ölçeğine indirgenmiş figürler, büyük bir tiyatro sahnesi gibi düşünülen, her gün daha da büyüyen ve dönüşen İstanbul’un birer aktörleri olarak bu dev sahnede yerlerini almaktadırlar.

Göçün tetiklediği sosyo kültürel ve toplumsal değişimlerin sonuçları ve neden olduğu durumları bronz, taş, ahşapla biçimlenerek 3 boyutlu anlatıma dönüştürecek olan Caner Şengünalp’in solo heykel sergisi 19 Ocak 2014’e dek Galeri İlayda’da sanatseverlerle buluşacak.

Yorumlar