Bağlantıda kalın

Genel

Canlandıranlar Festivali

Canlandıranlar Derneği tarafından bu sene ilki düzenlenecek olan Canlandıranlar Festivali, 24 – 28 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde, 16-19 Mayıs 2013 tarihleri arasında da Ankara’da Kore Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Puruli Kültür Sanat işbirliğiyle düzenlenen festivalin ilk konuğu, Star Wars serisindeki “ışın kılıcı”nın yaratıcısı, “The Transformers: The Movie” ve “Empress Chung” filmlerinin yönetmeni, The Simpsons Movie’nin yapımcısı Nelson Shin. Festivalde Shin’in yönettiği iki filmle birlikte, kariyerinin ilk yıllarında animatör olarak çalıştığı “Pembe Panter Kısaları”ndan özel bir seçki de gösterilecek.

52 ülkeden canlandırma sanatçılarının üye olduğu uluslararası canlandırma ağı ASIFA (Association Internationale du Film d’Animation) tarafından hazırlanan “ASIFA’nın En İyileri” ve Shin’in son iki yılda yapılmış Güney Kore filmleri arasından seçtiği canlandırmaların yer aldığı “ASIFA Kore Seçkisi” de festivalde izlenebilecek.

Ulusal ve uluslararası festivallerde 30’dan fazla ödül toplayan Canlandıranlar Yetenek Kampı Filmleri, Türkiye’de canlandırma tarihine toplu bir bakış niteliği taşıyan Türkiye Canlandırma Tarihi’nden başlıkları altında pek çok canlandırma film de festival programında yer alıyor.

Festival programında yer alan en ilginç gösterimlerden biri olan Nazım Hikmet’in senaryosunu yazdığı Sevdalı Bulut ve Hanene Huzur Dolsun isimli kısa canlandırmaları ilk defa seyirci karşısına çıkacak.

Festivalin Ankara programında filmlerin gösteriminden önce M. Melih Güneş bu filmlerin kayboluş ve bulunuş hikayesini anlatacak. Film gösterimleri ve sunumlarda Melih Güneş’e İstanbul’da çizgi filmci ve karikatürist Tan Oral, Ankara’da ise Anadolu Üniversitesi Çizgi Film Bölüm Başkanı Fethi Kaba ve İletişim Yayınları editörü, yazar ve senarist Levent Cantek eşlik edecek. Her iki atölye de Berna Gençalp moderatörlüğünde gerçekleştirilecek.

Program ve Detaylı Bilgi İçin: www.canlandiranlar.com

Yorumlar