Bağlantıda kalın

"Çekicin Rüzgarındaki Ezoterik İllüzyonlar"

Kariyerinin zirvesindeki sanatçı Mehmet Aksoy, Türkiye’nin sınırları içinde ve ötesinde çalışan en yaratıcı ve yaratıcı heykeltıraşlardan biri olarak düşünülüyor. Benzersiz kamusal alan heykel projeleri, Almanya’nın Berlin kentinde belirli bir yaygınlıkla birlikte Avrupa çapında şehirlerde sergileniyor.

Çekiç Rüzgarındaki Ezoterik İllüzyonlar sergisi, beş katlı geniş bir sergi alanı içeren tarihi bir binada, Karaköy’deki Osmanlı İmparatorluğu’nun eski finans bölgesinde kurulan Anna Laudel Contemporary için bir programın önemli noktası olarak görülebilir.

Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy, sanat eserlerinin manevi temaları ve içeriği ile de ünlü; bu da onun hayal gücünü ve metaforik ifade gücünü yansıtıyor. Eserleri ağırlıklı olarak şamanik ritüellerin, ruhların, mitolojinin ve doğanın dünyasından esinleniyor. Başlıca materyalleri taş ve metal… Çalışmalarını anlatırken şöyle diyor: “Taş oymuyoruz, oymalara önem veriyoruz”. Yapıtları, şekiller ve formları ifade etmek için heykeller ile uyumlu şekilde etkileşim kuran ışıkla oynuyor.

Mehmet Aksoy, eserleinde ışığın kullanımını şöyle anlatıyor: “Her şey, kütle ve uzayın ışığında bir melodi hazırlamak ve yapmaktır. Heykeltıraşlar olarak, aslında büyük büyük kitlelerle oynamıyoruz, aksine ışıkla uğraşıyoruz. Heykelin kan yerine damarları boyunca aktığı ışık var ve bu da ışığın açısı ve yoğunluğuyla ilişkili olarak farklı anlamlar alabilmesinin tam nedeni.

Mehmet Aksoy - Şahmeran

Eser: Mehmet Aksoy, Şahmeran

Dramatik veya romantik bir ifade veya sert, acımasız ve vahşi bir ifade, tersine, genişleyen pasajları uyumlu ve yumuşak bir ifadeye dönüştürebilir. Bu ikisi, oyun içi gri tonlamalarla çoğalır veya birbirlerine karışırlar. İlk ifade bir siluete, ya da her ayrıntıyı sıyırarak basit, çarpıcı bir görünüme sahip olan sadece bir kütlenin lekesine dönüşebilir. Heykel sanatının meydan okuması ve itirazı burada yatar. Resim sanatını mükemmelleştiren sanatçı tarafından tercih edilen sabit ve değişmeyen ışığa sahip değildir. Kıvırcık ve dönen ve değişebilen farklı bir ışık türüyle baş edebilmeniz gerekir.”

Sanatseverleri taş sırlarını keşfetmeye davet eden sergi, 23 Şubat – 20 Nisan tarihleri arasında Anna Laudel Contemporary Karaköy’de görülebilir:

Yorumlar