Bağlantıda kalın

Celâl İNAL

1964 Yunusoğlu / Yüreğir (Adana) doğumlu Celâl İNAL, ilk, orta ve lise öğrenimini Adana’da tamamlar. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hungaroloji (Macar Dili ve Edebiyatı) bölümünü bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü’nde yüksek lisans yapar.

Değişik yayınevlerinde editörlük yapan İnal, Promete adlı aylık edebiyat dergisinin sorumlu yazıişleri müdürlüğünün yanı sıra 1993 – 2005 yılları arasında Ankara’daki bazı radyolarda (Çağdaş Radyo, Radyo Mozaik, Radyo İmaj, Ekin Radyo, Radyo Özgür ve Radyo Harman) uzlaşma kültürü ve demokrasi bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla “Demokrasi Kuşağı” isimli siyaset, kültür, sanat ve edebiyat programlarını gerçekleştirir.

Kitap-lık, Düşler Öyküler, Üçüncü Öyküler, Damar, Çağdaş Türk Dili, abece, Amida, Bahçe, Çağla, Ekin Sanat ve Sincan İstasyonu adlı edebiyat dergilerinde şiir, şiir kuramı ve öykü üzerine yazılar yazan İnal, günlük bir gazetede düzeltmenlik yapar. 1997’de “dili zaman şiirleri”, 2001 yılında “antik kahveden sarıya dönüşürken”, “şüpheli ve sakıncalı”, “geniş zamanlar için” ve “edip cansever’e güzelleme”, 2005 yılında “yeni zamanlar için” 2012 yılında “lâl zamanlar”, 2016 yılında ise “harlı zamanlar”, “mor ve mühürlü zamanlar” ve “içimizdeki mühür” isimli kitapları yayımlanır.

Yorumlar