Bağlantıda kalın

Cevdet Kocaman, Yansımalar

Cevdet Kocaman’ın Yansımalar / Reflections isimli sergisi 3 Nisan – 17 Nisan 2013 tarihleri arasında Galeri Espas’ta görülebilir.

Sanatçı resimlerinde dingin ve hareket etkisi yoğun olan bir ifade biçimi kullanıyor. Çalışmalarında renk skalasındaki renkleri ustaca kullanarak birbirinin içinde bir uyum ve denge oluşturuyor. Resimleri genellikle geometrik formlardan oluşur; resimlerindeki güçlü etki, hakimiyet ve renk bilgisiyle farklı bir anlatım sunar.

Cevdet Kocaman, bu sergisinde izleyiciyi Post Modernizm ve sonrasındaki ideolojik ambiguite kaos karşısında, eklektik, Neo, Post , Remake espirilerin kakofonik ve polifonik platformu içinde, kendi içsel maceraları eşliğinde, pastoral bir senfoniden yola çıkarak, insanoğlunun doğasının diyalektiğine aykırı duruşunun ve karşı savaşının karşısında, doğanın ve varoluşun unutulmuş güzellikleriyle romantik bir maceraya davet ediyor.

Cevdet Kocaman 1951 yılında Edirne’de doğdu. 1972 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nde eğitimini tamamladı ve on yıl avukatlık yaptı. İlkokul ve ortaokul dönemlerinden beri doğaya ve resime olan ilgisi, Kocaman’ın 1975 yılında İstanbul GSA’si Yüksek Resim Bölümü’ne girmesine neden oldu.

Sanat Eğitimini Danimarka Kraliyet Akademisi Grafik ve Desen Bölümünde 1986–1990 yılları arasında tamamladı. Kültür Bakanlığı Müşavirliği ve Kopenhag Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği görevlerinde bulundu.

Adres: Galeri Espas
Hüsrev Gerede Cad. Fırın Sok. No: 4/1 34365 Teşvikiye İstanbul

 

Yorumlar