Güncel

CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’ başladı

kilicdaroğlu-adalet-yuruyusu
AFP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hakkında 25 yıl hapis cezası verilen CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasına karşı Ankara’dan İstanbul’a yürüyüş başlattı.

Ankara’da Güvenpark’ta başlayan yürüyüşün İstanbul Maltepe’de sona ermesi planlanıyor.

Berberoğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ait tırların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada, görüntüleri eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Müdürü Can Dündar’a vermekle suçlanıyordu.

Çarşamba günü gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Berberoğlu’nun “Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Kılıçdaroğlu, yürüyüş başlamadan önce kısa bir açıklama yaptı:

 

Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları aktardı:

Kendi ülkemizde gazetecilerin hapiste olmasını istemiyoruz. Kendi ülkemizde beraber, barış içinde yaşamak istiyoruz. Bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Bıçak kemiğe dayandı, yeter artık diyoruz. Bunun için yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek, ya gelecek. Bu ülkenin geleceği için çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu yürüyüş, kutlu bir yürüyüştür, adalet isteyen herkes destek vermek zorundadır. Adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz, barış olmaz, huzur olmaz. Adalet, adalet, adalet. Dikta istemiyoruz. Kendi ülkemizde demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz.

 

Yürüyüş Güzergahı:
adalet-yuruyusu-guzergah

CHP İstanbul’da da “Adalet Nöbeti” başlattı

CHP İstanbul İl Başkanlığı, Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan “adalet yürüyüşü”ne başladığı saatlerde İstanbul’daki Maçka Parkı’nda “adalet nöbeti” başlattı.

Maçka Demokrasi Parkı içindeki büyük havuz meydanına platform kuruldu.

Nöbetin, Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan başlattığı yürüyüşün İstanbul’da sona ermesine kadar gece gündüz sürmesi bekleniyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı: “Hukuk bitmiş, adalet çökmüştür”


Diktanın emir erleri işbaşındadır. Kirli ve kanlı eller milletin vekilinin yakasına yapışmıştır. Bu kir ve kan, demokrasiye, hukuka inanan hiç kimseye, hiçbir kuruma hele CHP’ye asla bulaşmaz. Biz bu kirli ve kanlı elleri, neler yaptıklarını iyi biliyoruz. Bu ellere alet olan sarayın yargıçları bugün yazarları, aydınları, milletvekilini saraydan aldıkları talimatla tutuklayıp hapse atarak gerçeklerin üstünü kapatabileceklerini sanıyorlar. Bunlar akıllarını yitirmişlerdir. Hukuk bitmiş, adalet çökmüştür. Adaletin olmadığı yerde devlet olmaz.
Seyit Torun
CHP Genel Başkan Yardımcısı

CHP’nin adalet yürüyüşü: ‘Herkese eşit davranılmasını istiyoruz’

Yürüyüşe katılanlar şunları aktardı:

CHP’liler farklı illerde destek eylemleri düzenliyor

BBC Türkçe

Facebook Yorumları

Yorumlar

Bir yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı
ataşehir escort