Bağlantıda kalın

Chris Friel

1959 yılında doğan İngiliz fotoğraf sanatçısı Chris Friel, çektiği siyah beyaz manzara resimleri, renk körü olması ve tüm dijital kameraları sıradışı kullanımıyla tanınıyor. Fotoğraflarında düşsel ve gerçeküstücü bir atmosfer hakimdir.

On yıl boyunca resim yaptıktan sonra tamamen fotoğrafa yönelen Chris Friel özgün çalışmalarında doğayı model olarak kullanıyor. Fotoğraflarını minimalizmin sınırlarını zorlayarak çekiyor. Örneğin; lensi zumlayarak, makineyi sallayarak, netlik ayarlarını bozarak veya uzun pozlama yaparak çekiyor. Çalışmalarında özgün bir görüşü, estetik ve anlam bütünlüğünü başarıyla yansıtıyor.

Başta sadece siyah beyaz fotoğraf çeken Chris Friel sonra son derece estetik ve resimsel olan renkli fotoğraflar da çekmeye başlar. Fotoğraf makinesini sürekli yanında taşımayan sanatçı, fotoğraf çekmek için önce düşünmesi ve yürümesi gerektiğini belirtiyor.

Fotoğraf çekmeye çıktığında ise yanına genelde tek bir lens alarak dikkatini ve bakışını çeken her şeyi fotoğraflıyor. Günde yaklaşık 1000 kare çekse de bunların 30 kadarını basıyor. Bu durumu dijitalin keyfi olarak adlandırıyor. Ve gelmek istediği noktaya sadece tek bir kare çekerek ulaşacağına inanıyor.

En büyük esin kaynağı yürüyüş olsa da internet ortamının da diğer bir esin kaynağı olduğunu belirtiyor. Fotoğrafları İngiltere, Santiago ve Şili’de sergilenen sanatçı 2008-2010 yılları arasında üç yıl üst üste Sunday Times gazetesi tarafından manzara kategorisinde yılın fotoğrafçısı seçilir.

Yorumlar