Bağlantıda kalın

Sinema

David Fincher

28 Ağustos 1962 tarihinde Denver, Colorado’da Life dergisi yazarı ve başkanı Jack Fincher’ın oğlu olarak doğan David Fincher, Revlon, Converse, Nike, Pepsi, Sony ve Levi’s gibi firmalar için reklamlar çektikten sonra müzik video klipleri yönetmeye yöneldi. Madonna, Billy Idol, Paula Abdul, Aerosmith, The Rolling Stones, Nine Inch Nails, A Perfect Circle, Jody Watley, Rammstein, Rick Springfield, Steve Winwood, Neneh Cherry, George Michael, Michael Jackson, The Wallflowers, Wire Train ve The Outfiel için video klipler çeken Fincher’ın yönettiği ilk sinema filmi Yaratık 3 (1992) adlı bilimkurgu filmi oldu.

Yönetmenin sonraki işi, senaryosunu Andrew Kevin Walker’ın yazdığı 1995 tarihli Seven (Yedi) isimli film oldu. Yedi ölümcül günaha uygun cinayetler işleyen bir katilin (Kevin Spacey peşindeki iki dedektifin (Brad Pitt ve Morgan Freeman) hikâyesinin anlatıldığı film, dünya genelinde yaklaşık 300 milyon dolar kazandı ve eleştirmenlerden genellikle olumlu yorumlar aldı.

The Game‘i (Oyun) 1997’de yönetti. David Fincher’ın Chuck Palahniuk’un aynı adlı romanından uyarladığı Fight Club (Dövüş Kulübü), 1999 yılında gösterime girdi. Başrollerinde Edward Norton, Brad Pitt ve Helena Bonham Carter’ın yer aldığı Dövüş Kulübü zamanla sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak anılmaya başlandı. Dövüş Kulübü, İngiliz sinema derisi Total Film’in hazırladığı “Tüm Zamanların En Muhteşem 100 Filmi” listesinde Jaws, Vertigo ve Sıkı Dostlar filminin ardından dördüncü sırada yer aldı.

Fincher’ın Dövüş Kulübü’ünden sonraki filmi Panic Room (Panik Odası – 2002) oldu. Film her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 92 milyon dolar kazansa da Yedi, Oyun ve Dövüş Kulübü filmlerinin elde ettiği eleştirel başarıya ulaşamadı. Bu filmden beş yıl sonra Fincher, Rober Graysmith’in Zodiac Katili hakkında yazdığı kitaptan uyarladığı Zodiac’ı çekti. Önemli rollerde Jake Gyllenhaal, Mark Ruffalo, Robert Downey Jr., Anthony Edwards ve Brian Cox’ın yer aldığı Zodiac, 2007 yılının en beğenilen filmlerinden biri oldu ancak Birleşik Devletler’de gösterimde kaldığı süre içerisinde yalnızca 33 milyon dolar kazanabildi.

Fincher’ın senarist Eric Roth ile birlikte F. Scott Fitzgerald aynı adlı romanından uyarlandıkları Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi 2009 yılında gösterime girdi. Benjamin Button’un Tuhaf Hikayesi Fincher’ın yönettiği en uzun film oldu. Ayrıca Fincher, bu filmde Brad Pitt ile üçüncü kez çalıştı. 13 dalda Akademi Ödülü adaylığı kazanan yapım, David Fincher’a da ilk En İyi Yönetmen dalında Akademi Ödülü adaylığını getirdi. Film 300 milyon dolardan daha fazla kazandı. Ünlü yönetmen, son olarak Ejderha Dövmeli Kız’ın Amerikan versiyonunu sinemaya aktardı.

Filmografi:
2014 Gone Girl
2014 Utopia (US)
2013 House of Cards
2011 Ejderha Dövmeli Kız
2010 Sosyal Ağ
2008 Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi
2007 Zodiac
2002 Panik Odası
1999 Dövüş Kulübü
1997 Oyun
1995 Yedi
1992 Yaratık 3
1989 Express Yourself (Kısa Film)

Yorumlar